SAJMOVI
MEDICA 2015
Biti u vrhu
Najveći svetski sajam medicinske opreme MEDICA održan je u Diseldorfu, od 16. do 19. novembra 2015. Ovoga puta sa malom promenom radnog vremena: organizatori su odlučili da se sajam održava tokom četiri radna dana u nedelji zbog, kako su istakli, „boljeg i ravnomernijeg protoka gostiju i posetilaca, od kojih se ranijih godina najveći broj odlučivao da dođe u danima vikenda. Ovogodišnji sajam obišlo je oko 130.000 posetilaca.
|
Joakim
Šafer |
Štand „Prizme“ iz Kragujevca, ove godine
jedinog izlagača iz Srbije |
Oko 4800 izlagača iz 70 zemalja predstavili su široku ponudu svojih proizvoda, usluga i postupaka dijagnostifikovanja i lečenja. Izlagači su se mahom usredsredili na: elektromedicinu i medicinsku tehnologiju (više od polovine izlagača), laboratorijsku i dijagnostičku opremu, fizioterapeutsku i ortopedsku tehnologiju, opremu za smeštaj pacijenata, primenu informatičke delatnosti u lečenju, nameštaj za medicinske ustanove i pomagala za posebne slučajeve oboljenja, tehnologiju izgradnje zdravstvenih i medicinskih ustanova...
Upopredo sa glavnom izložbom, održan je COMPAMED 2015, na kojem je oko 700 izlagača predstavilo tehnološka rešenja i primenu medicinske tehnologije koja prati zbrinjavanje obolelih i sam postupak lečenja.
|
Milan Knežević (Bel Medic) i Sava Maksimović, razvojni inženjer “Prizme” |
Na sajmu je izložena i elektronska oprema za prikupljanje podataka o stanju pacijenata i odabiru načina lečenja, sa brojnim podacima iz prethodne medicinske prakse i lečenja, što se sve može dobiti na monitorima u doslovno jednom trenu. Baza podataka se uvećava svakog dana i, kako se procenjuje, već je napravljeno oko 55000 mini-programa koji obrađuju medicinske postupke i mogućnosti zahvata uz pomoć merača, računara, mobilnih aplikacija, složenih i jednostavnih elektro-sistema, pokretnih i stacionarnih medicinskih aparata.
Na drugom kraju izložbenog prostora, održan je niz obrazovnih skupova na kojima su brojni stručnjaci objašnjavali primenu najnovijih dostignuća u lečenju pojedinih oboljenja i zdravstvenih poremećaja - počev od hirurgije i operativnih zahvata, preko osmatranja, endoskopije i direktnih intervencija, gerijatrije, nutricionizma i palijativne nege, do infektologije i laboratorijskih istraživanja.
|
Jelena Šijakov i Dušan Vidojević, pronalazači iz „Dinetrade“, iz Beograda (sistem „bee save“ sigurnosnih igala)
|
Prateći programi odnosili su se na dostignuća sportske medicine, na zbrinjavanje stradalih u uslovima velikih prirodnih katastrofa i oružanih sukoba i na postupke fizioterapije.
- Doći do vrha je teško, a ostati na vrhu još je teže. U tom smislu MEDICA u Diseldorfu nosi par posebnosti. Zasnovana je na marketinškim istraživanjima i izučavanju trendova u medicini, na predlozima stručnjaka koji rade u proizvodnji lekova i medicinskih aparata, pomagala i opreme, na otvorenim razgovorima učesnika koji podrazumevaju i razmenu saznanja i iskustava. To čini da ova manifestacija bude uspešan i važan skup, zajedno sa pratećim konferencijama i savetovanjima.
Okupljanje stručnjaka iz raznih oblasti medicine i saradnja sa najvažnijim proizvođačima podrazumeva stalno praćenje potreba za lečenjem i mišljenjima onih koji leče. U tom smislu, MEDICA je bila i ostala otvorena za upoznavanje svih vrsta medicinske opreme, od najmanje do najsloženije. Ubrzani porast broja stanovnika povećava potrebu za efikasnim lečenjem, što pokazuju i podatak, prema „Deloitt“-u, o uvećanju obima poslovanja medicinskom opremom sa sadašnjih 330 milijardi evra godišnje za još polovinu do 2020! – naveo je Joakim Šafer, direktor Sajma.
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
"Novinarnica"
|