A RHITEKTURA
Pripremio: Dr arh. Mirjana Lukić
U klapanje u prirodno okruženje
Svetlo, vazduh, zeleni svet
D ela i prostorne konstrukcije Normana Fostera rezultiraju ogromnim uštedama finansijskih sredst a va ; odlikuj u ih ušteda energije, prirodno osvetljenje i ventilacija, korišćenje atmosferske vode u sistemima za grejanje i hlađenje, primena recikliranih materijala.
Primena najnovij ih saznanja o graditeljstvu i brojn a otkrića o materijalima uveliko vladaju razvijenim svetom . I - što su bogatiji to su štedljiviji i racionalniji u gradnji , korišćenju energije i razvijanju obnovljivih izvora energije.
Fosterova a rhitektura osvetljena je prirodnom svetlošću i ostvaruje vizuelni kontakt sa okruženjem i zelenilom, a spoljni vazduh je doveden u sve unutrašnje prostore. Ogromne konstrukcije žive i dišu, vazduh kroz njih prirodno kruži u zavisnosti od toplote koj a se sprovodi da bi se dobi lo optimaln o grejanj e i dostigla energetsk a efikasnost.
Svaki njegov projekat je primer ekološkog i naučnog pristupa gradnji .
Botanička bašta u Velsu
Najveća je na svetu, sa uslovima i za mediteranske vrste biljaka. Prostor je polukupan, pokriven staklenom plitkom kupolom, što pogoduje zahvatanju i čuvanju energije. U hladnim periodima godine , dogreva se pomoću biomase od biljaka sakupljenih u okolini.
Centar vizuelnih umetnosti u Norviču ( 1988 )
Ovaj veliki objekat je koncipiran po pasivnim solarnim principima, poluukopan , većim staklenim površinama okrenut ka jugu da bi se što više sunčeve energije sakupilo u objektu. Z astupljen je i princip dvostrukog omotača kako bi se objekat što bolje zaštitio.
|
|
Centar vizuelnih umetnosti Norviču (1 988 ) , Velika Britanija |
Gimnazija i N imu
Reč je o ogromnom objektu (12.420 m2) u Francuskoj u kojem je j užna strana od stakla zaštićena pokretnim brisolejima u cilju za štite od preteranog zagrevanja. O bjekat je prirodno osvetljen i ventiliran preko uzdignutog dela zaobljenog krova, iznad centralnog distributivnog hodnika kojim se ulazi u učionice. Zahvaljujući ovo m rešenj u osvetljavaju se i ventiliraju učionice, čime se ostvaruju značajne uštede, pored blagodeti prirodnog dnevnog svetla i čistog neklimatizovanog vazduha.
|
|
Gimnazija u Nimu , F rancuska |
Pravni fakultet Univerziteta u Kembridžu
Zgrada je primer savršenog solarnog samogrejućeg objekta . Ovaj objekat veličine 8.360 m2, ima pet auditorijuma, biblioteku, sale za seminare i administrativni deo. Izuzev auditorijuma koji je ukopan u teren i kondicioniran, ostali deo objekta je samogr e jući, zahvaljujući zaobljenom obliku torusa. Ovde su primenjeni principi pasivnog korišćenja energije; ukopavanje i geometrijski oblik torusa, sa staklenim omotačem, gde je severna strana zasečena i zaštićena od hladnoće koja dolazi sa severa, a južna zaobljena da bi primi la što više sunčeve toplote. Unutrašnji veliki zajedničkim prostor obavijen je staklenim omotačem. U okviru staklenog omotača nalaze se galerije koje se koriste kao društvene prostorije i gde je veliki vazdušni prostor prirodno ugrejan od južnog sunca.
|
Severna i južna fasada zgrade P ravnog fakulteta u Kambridžu , Velika Britanija |
|
Presek zgrade Pravnog fakulteta u Kembridžu |
Muzej vazduhoplovstva u Daksfordu, Velika Britanija
Zasveden i objekat kao deo kupole oblik je koji je najpogodniji za sakupljanje i čuvanje energije - bez ijednog stuba.
Muzej vazduhoplovstva u Daksfordu, Velika Britanija
Dr arh. Mirjana Lukić
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
"Novinarnica"
|