IZLOŽBE
Pripremio: Dubravka Marić
IZLOŽBE
Pred očima Španaca
Nikola Tesla - njegova je budućnost
Iza za ovu priliku pozajmljenog naslova „Nikola Tesla- njegova je budućnost“ skriva se do sada najveća izložba međunarodnog karaktera koju je ikada priredio Muzej Nikole Tesle. Neverovatno interesovanje španske javnosti na sam dan otvaranja, 13. novembra 2014. (dve hiljade posetilaca) navelo je organizatore na procenu da će, do 15. februara ove godine, izložbu videti skoro pola miliona poštovalaca velikog izumitelja i naučnika.
Na oko hiljadu kvadratnih metara, u prostoru grandiozne višespratnice sagrađene u Madridu sredinom dvadesetih godina prošlog veka (tada najviša zgrada u Evropi), koja je danas u vlasništvu jedne od pet najvećih multinacionalnih telekomunikacionih kompanija u svetu, španske „Telefonike“, priređena je izložba pod nazivom „Nikola Tesla - njegova je budućnost “ ( Nikola Tesla - suyo es el futuro ). Izložba je organizovana uz podršku Ambasade Republike Srbije u Madridu i pomoć Fondacije Telefonika. Priredili su je Muzej Nikole Tesle i autori, Migel Delgado i Marija Santojo; po završetku biće preseljena u Barselonu i potom u Meksiko.
Fondacija Telefonika je veoma zainteresovana da ova izložba bude viđena i u Latinskoj Americi s obzirom na to da je „Telefonika“ i tamo prisutna u 14 zemalja. Kao društveno odgovorna kompanija, ona je u pripremu i realizaciju ove izložbe u Španiji uložila čak 250.000 eura! Sama ideja o jednom ovako velikom projektu nastala je zahvaljujući izuzetnom interesovanju španske javnosti za našeg naučnika, pobuđenom izložbom „Teslin čudesni svet elektriciteta“, koja je održana 2012. u Kraljevskoj akademiji nauka u Madridu, kao prva izložba Muzeja Nikole Tesle na španskom. Prevazilaženje jezičke barijere omogućilo je da široka javnost u Španiji shvati ko je bio Nikola Tesla, tako da je u toj zemlji u međuvremenu objavljena Teslina autobiografija „Moji izumi“, a sam Migel Delgado, koautor izložbe i pisac, neposredno pre otvaranja aktuelne izložbe, objavio je roman zasnovan na delu Nikole Tesle. On i Marija Santojo, drugi koautor izložbe „Nikola Tesla - njegova je budućnost“, su bili ti koji su ovo interesovanje španske javnosti iskoristili da pokrenu Fondaciju Telefonika da pomogne u ostvarenju ovako velikog projekta.
- Temeljne pripreme trajale su duže od godinu dana. Za realizaciju ove izložbe, Muzej Nikole Tesle ustupio je originalne lične predmete Nikole Tesle, najznačajnije fotografije i dokumente iz bogate Tesline arhive, 3D animacije njegovih najznačajnijih izuma i verno rekonstruisanih laboratorija u Kolorado Springsu i na Long Ajlendu, kao i veliki broj interaktivnih modela i maketa Teslinih pronalazaka, koji su svet uveli u novo tehnološko doba. Bila je to neophodna baza koju su onda iskorisitili autori i realizovali zajedničku ideju u saradnji sa timom španskih arhitekata, dizajnera i softverskih inženjera. Tako su posebnim prostornim i multimedijalnim rešenjima rekonstruisani Teslin životni i stvaralački put, a potencirani su i duh njegove epohe i najznačajniji vizionarski projekti ingenioznog pronalazača - kaže Vladimir Jelenković, pomoćnik direktora Muzeja Nikole Tesle u Beogradu.
Duh Teslinog vremena prikazan je kroz „Dvoranu slavnih“, gde su predstavljeni njegovi saradnici, kolege, prijatelji i protivnici, ali i putem segmenta pod nazivom „Umovi briljantni kao Tesla“, u kom su Španci predstavili svoje naučnike i izumitelje, Tesline savremenike, čija su se polja interesovanjanja podudarala sa njegovim. Poseban deo izložbe obuhvata brojne „teslijanske“ projekte: od igranih i dokumentarnih filmova, preko video igara, knjiga, blogova, koreografija, crtanih filmova, stripova, grafita, pa sve do glumačkih i mađioničarskih performansa i drugih dela.
- Svi autori ovih potpuno različitih medijskih ostvarenja iskazali su nešto zajedničko: duboko i iskreno divljenje prema Nikoli Tesli, koga doživljavaju kao lik romantičnog i mesijanskog karaktera, čineći ga svojim delima ikonom savremene kulture. Naslov izložbe gde autori kažu da je „budućnost njegova“ oslikava njihovo shvatanje da je iza Tesle ostalo još stvari koje će biti nadograđivane na njega. Možda je tu pre svega reč o bežičnom prenosu energije, pa svi ti različiti vidovi komunikacije. Mi tek sada Nikolu Teslu prepoznajemo kao vizionara i čoveka čije tehnologije počinjemo da primenjujemo. Internet svoju ekspanziju doživljava tokom poslednje decenije i po, a on je o tome razmišljao i hteo da to realizuje još početkom 20. veka. Migel Delgado i Marija Santojo su prepoznali da je Tesla preteča onoga što čini našu sadašnjost i makar blisku budućnost - zaključuje Vladimir Jelenković.
Dubravka Marić
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
"Novinarnica"
|