OSVAJANJE SVEMIRA
Pripremio: I.J.
Mikrosateliti
Sa žiroskopom po vasioni
Sateliti se izrađuju u različitim veličinama. Postoje veliki sateliti za telekomunikacije i televiziju i mali sateliti koji služe kao svemirske laboratorije. Merni instrumenti koje nose sa sobom šalju podatke istraživačima na Zemlji, koji se potom koriste u različitim projektima. Dobar primer je TET satelit, kog naučnici koriste za testiranje kapaciteta novih mernih sistema da bi izdržali negostoljubive uslove na svemirskim misijama. Ako polože ove testove, mogu se inkorporirati u druge manje satelite. Jedan takav sistem je žiroskop koji su razvili naučnici sa Fraunhofer instituta za pouzdanost i mikrointegracije IZM, u Berlinu. Sateliti koriste žiroskopske senzore da odrede pravac u odnosu na svoj orbitalni položaj i to kao rezervni sistem ukoliko se njihov sistem za praćenje zvezda pokvari ili ukoliko je vidljivost zvezda slaba. Takvi sistemi za kontrolu zahtevaju barem tri žiroskopa, po jedan za svaki smer kretanja. Oni mere stopu satelitske rotacije i računaju njenu orijentaciju na osnovu najnovijih podataka koje pruža sistem za praćenje zvezda.
Žiroskopi moraju da budu u stanju da izdrže ekstremne promene temperature u Zemljinoj orbiti i da budu funkcionalni tokom nekoliko godina uprkos visokom solarnom zračenju. Sledeći zahtev je da budu što manji i što lakši. Takođe, moraju biti i energetski efikasni jer mikrosateliti imaju malenu solarnu ploču koja stvara neophodnu struju.
Novi žiroskop teži manje od 1 kg umesto uobičajenih 7,5 kg. Naučnici su u značajnoj meri smanjili i njegovu zapreminu. Dok su slične naprave obično velike kao kutije za cipele, mere novog žiroskopa iznose 10 x 14 x 3 cm, što je slično veličini novčanika. Dodatna prednost je što zahteva otprilike polovinu energije sličnih naprava.
Glavni sadržaj žiroskopa je optički kalem, jezgro sa 1-2 km vlakna obmotanog oko sebe. Što je vlakno duže, to je žiroskop precizniji. Naučnici su uspeli da smanje dužinu vlakna na 400 m i da zadrže isti nivo preciznosti. To su postigli tako što su birali najefikasnije optičke komponente, a optimizovani su i spojevi između različitih vlakana, detektor i kalem.
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
"Novinarnica"
|