ISTRAŽIVANJA
Pripremio: I.J.
Energija
Telo kao generator
Da li vam se dopada ideja da postanete pravi ljudski generator? Svaki vaš dah može se jednog dana iskoristiti za proizvodnju električne energije.
Energija dobijena prirodnim pokretima srca, pluća i dijafragme kod krava, svinja i ovaca bila je korišćena u medicinske svrhe. Svi se nadaju da će ljudi sa pejsmejkerima, slušnim aparatima i ostalim pomagalima jednog dana biti pošteđeni riskantnih operacija kada je potrebna zamena baterija. Umesto toga, naši organi će energijom snabdevati uređaje u našim domovima.
Džon Rodžers i njegove kolege sa Univerziteta u Ilinoisu (Urbana-Champaign) istraživali su piezoelektrični efekat, u kome kristalne rešetke u pojedinim jedinjenjima stvaraju električnu struju prilikom sabijanja i savijanja. Ekipa naučnika je proizvela nanotrake od piezoelektričnog materijala, odnosno hemijskog jedinjenja koje se naziva olovo cirkonat titanat i postavila ih na fleksibilnu silikonsku osnovu koja se može prilagođavati. Potom su one povezane s punjivom baterijom i postavljene na srce, pluća i dijafragmu životinja.
„Mislim da je koncept stvaranja električne energije kretanjem unutrašnjih organa zaista interesantan“, navodi Džon Rodžers. „Ključna stvar je u tome što treba postići efikasnost i krajnju izlaznu snagu koja može biti praktično iskorišćena. Jedan od izazova bilo je pronalaženje tačke u kojoj se uređaj može saviti bez opasnog ograničavanja kretanja tela. Najbolje mesto bio je ugao jedne od srčanih komora.“
Inače, pomenuti naučni tim nije prvi koji je istraživao uređaje pomoću kojih se može dobiti energija, ali se može reći da su upravo oni napravili nekoliko značajnih koraka unapred. Njihov sistem stvarao je 0,2 mikrovata po kvadratnom santimetru piezoelektričnog materijala. Rodžers kaže da je to dovoljno za jedan pejsmejker. Ako je potrebno više energije, ona se može dodati pomoću nanotraka. Takođe, ovom prilikom je sistem prvi put testiran na životinjama čija se veličina može porediti sa čovekom.
Ovo istraživanje je od velikog uticaja i značaja, a imaće i izvanrednu primenu, smatra Žong Lin, naučnik sa Tehnološkog instituta Džordžije. Njegov naučni tim pravi cink-oksid nanožice koje takođe „sakupljaju“ energiju prilikom kretanja. Sledeći korak je testiranje onoga što se dešava kada uređaj godinama ostaje u organizmu. To je najvažnije pre nego što naučnici pređu na poslednji i najvažniji korak: stavljanje uređaja na ljudski organ.
Rodžers naglašava da je danas elektronski ugradivi uređaj postao pravi trend, kao i da se pojava sve češće javlja. On takođe dodaje da će potražnja za „energijom u telu“ neprekidno rasti.
I.J.
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
|