ARHITEKTURA
Pripremila: Dr arh. Mirjana Lukić
Ploveća ostrva
Terra, Viva i Vista na reci Han
Južnokorejska prestonica Seul jedan je od najgušće naseljenih gradova sveta. Nedostatak prostora gradska vlada je rešila oživljavajući površinu reke Han, koja preseca i deli grad na dva dela. Tako su formirana tri ploveća ostrva na ovoj reci kako bi obezbedila prostor za odmor, rekreaciju i kulturne manifestacije
Dva velika arhitektonska biroa - „H“ biro iz Njujorka i „Haehan“ biro iz Seula - dobili su konkurs i izgradili kulturni centar koji je postao ikona Seula. Građenje je trajalo od 2009. do 2011. godine. Programski, ova ostva imaju kulturnu, vaspitnu i rekreativnu funkciju. Ona doprinose brojnim događajima u gradu. Svako od ostrva simbolično predstavlja jedan stadijum cvetanja od zrna, do pupoljka i rascvetalog cveta. Svako od ostrva ima taj oblik konstruisan od stakla, drveta i čelika.
Najmanje ostrvo „zrno“ nazvano je Terra (Zemlja). Namenjeno je vodenim sportovima, tu se nalazi terasa na krovu, klub za okupljanje i slapovi koji odatle padaju u reku. U ovo ostrvo uklopljen je i sistem za prečišćavanje vode, kako bi reka ostala čista.
Ostrvo „pupoljak“ je nazvano ostrvo Viva, na kome se nalaze prostori za izložbe i zabavne događaje. Tu je i velika dansing terasa na otvorenom, gradski zabavni centar. Ovo ostrvo karakteriše veliki aluminijumski panel koji obavija prostor i zatim se delikatno nadovezuje na metalne latice koje su postavljene dijagonalno. Na taj način dobija se dinamičan utisak rascvetavanja.
Konačni oblik ostrva je „rascvetali cvet“ koji je nazvan Vista i koji je najveći od svih ostrva. Sastoji se od slojeva staklenih latica. Ovo ostrvo ima dovoljno mesta za 700 posetilaca u holu za pozorišne komade, koncerte, festivale i druge kulturne predstave. Na ostrvu Vista nalazi se takođe i restoran, bašta i vidikovac, kao i osmatračnica.
Fasade plovećih ostrva izražavaju tip cveta koje pretstavljaju. Ostrvo Vista predstavlja staklenu fasadu sa talasastom paletom led svetiljki. Ostrvo Viva se sastoji od zakrivljenih aluminijumskih panela sa transparentnim i trakama koje propuštaju svetlost. Sva tri ostrva su obasjana led svetlošću i projekcijama, koja daju dinamičnu sliku u zavisnosti od događaja.
Ovde je važna tehnologija sidrenja koja održava ostrva u istoj poziciji u odnosu na kretanje reke. Sa jedne strane, tu je konstrukcija koja učvršćuje bočne i gravitacione sile i položaj ostrva. To je sistem pontona, sličan poletnim pistama za avione, koje se drže ze rečno dno automatskim sistemom sidra kako bi učvrstili poziciju ostrva u odnosu na promenu visine vodostaja reke Han u monsunskom periodu. Ovi sistemi uzimaju u obzir i faktore vetra, talasa, plime, dubine vode i nivo vode. Dodatno, ugao i oblik lanaca kojim su vezana su kontrolisana tehnologijom pokretnog pozicioniranja koja obezbeđuju stabilnost ostrva.
Pošto ostrva lebde na vodi, građenje je zahtevalo proces prefabrikovanja i prenošenje elemenata preko obaloutvrde, koristeći polja valjkova kao kad se čamac gura u vodu. Proces guranja ostrva u reku za najmanje ostrvo trajalo je samo 5 sati.
Snabdevanje električnom energijom ovih ostrva dobija se preko solarnih panela koje napajaju sve potrebe za osvetljenjem ovih ostrva, led svetiljkama.
Dr arh. Mirjana Lukić
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
|