MLADI NAUČNICI
Pripremila: Ivana Preković
Iva Atanasković, student BU, član pobedničkog tima Univerziteta “Dekart” na takmičenju iz sintetičke biologije
Izaslanik Petnice
Ljubav prema nauci još od prvih školskih dana povela je dvadesetogodišnju Ivu Atanasković, studenta druge godine mikrobiologije Univerziteta u Beogradu, na evropsko a minule jeseni i na svetsko takmičenje iz sintetičke biologije - IGEM. Kao najmlađi član pobedničkog tima Univerziteta “Dekart” iz Pariza, opravdala je svoje učešće ravnopravnim udelom u istraživačkom poduhvatu o suzbijanju tuberkuloze, koji je pobrao najbolje ocene među 204 takmičarske ekipe. Znanje i iskustvo koje nosi iz laboratorija Istraživačke stanice “Petnica”, Iva Atanasković je obogatila tromesečnim timskim radom u Lionu, koje će preneti budućoj srpskoj ekipi.
Sledeći samo pitanja zašto i kako, Atanaskovićeva je već kao učenica Gimnazije “Sveti Sava” u Beogradu svaku školsku godinu završila sa osvojenim prvim mestom na republičkim takmičenjima u svojoj disciplini. Besprekornu statistiku, ako se tako može reći, kvari samo drugo mesto u drugom razredu, ali joj je kao izabranoj za titulu đaka generacije, ovaj izuzetak ipak ”oprošten”. Uporedo s gimnazijskim štivom iz biologije, Iva stupa u laboratorije Istraživačke stanice “Petnica”, a nakon pet godina, kao njen saradnik u nastavi, prošle godine je provela tri meseca na jedinstvenom projektu u oblasti sintetičke biologije u Lionu.
- Nismo imali previše smernica za istraživanje tuberkuloze na polju sintetičke biologije jer za takvu dijagnozu postoji lek - objašnjava Iva - ali ne i pravi odgovor na pitanje zašto je ona u svetu svake godine uzrok smrti kod 1,3 miliona ljudi. To je bio dovoljno dobar razlog da se naša ekipa opredeli za ovaj izazov. Svoj deo posla podelila sam sa još jednim kolegom u okviru tima, otkrivajući na koji način ubiti mikobakteriju kada se nalazi u makrofaznim, odnosno ćelijama imunog sistema.
Za “dostavljača” leka, izabrana je dobra i “nepatogena” bakterija ešerihija koli koja je već deo crevne flore, ali je, pri tom, morala da pretrpi određene genetske modifikacije.
- Ešerihija koli morala je da ima dva svojstva: da sintetiše lek i ubije mikobakteriju. Ubacivanjem gena za enzim kojim ona može da razgradi ćelijski zid bakterije tuberkuloze omogućili smo da samo jedna ćelija ešerihije koli eleminiše i do deset mikobakterija - dodaje mlada naučnica. - Enzim listeridolizin O razgrađuje membranu fagozoma, vezikulu, u kojoj se mikobakterija nalazi, što je bilo najteže otkriti. Na ovaj način bakterija ešerihije koli locira “metu” koju treba da eleminiše iz ćelije imunog sistema.
Projekat je u prvobitnoj verziji osvojio treće mesto u evropskoj konkurenciji, a nakon dve nedelje, uz dopune i poboljšanja, proglašen je za najbolji na svetskom takmičenju održanom u Bostonu, početkom novembra minule godine. Za primenu u praksi, ova metoda moraće da polaži test biobezbednosti, ističe Iva Atanasković, i razuveri one koji u to sumnjaju da sam postupak ne krši etička pitanja:
- Treba ispitati koje posledice može da prouzorkuje korišćenje bakterije u borbi protiv druge bakterije i da li može da dođe do alergijske reakcije i drugih kontraindikacija, što smo ostavili za sledeće leto, pošto završimo sa akademskim obavezama.
“Petnica” srpski brend
Istraživačka stanica “Petnica” odavno je postala srpski naučni brend. Na 12. konferenciji mladih naučnih talenata "Korak u nauku" svoje rezultate je predstavilo 110 srednjoškolaca. Dogodine se na 3000 seminara očekuje rekordan broj učesnika, a novac je za sve programe, kako je izjavio ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tomislav Jovanović, obezbeđen iz državnog budžeta. |
Ipak, kako ova crevna bakterija prepoznaje i gene koji sprečavaju dejstvo antibiotika, postignuće udruženih snaga akademaca iz Liona može se primeniti i za brže i jeftinije testiranje novih antibiotika.
Iva Atansković svoju budućnost vidi ucrtanu u oblastima mikrobiologije i molekularne biologije, naročito na polju komunikacije bakterijskih ćelija u sintetičkoj biologiji ( quorum sensing ), ali i kao deo srpskog tima na sledećem takmičenju.
Nakon dvogodišnje saradnje Istraživačke stanice “Petnica” i Univerziteta “Dekart”, tokom koje je ugošćeno mnogo pariskih studenta za samostalno istraživanje, naš naučni raj dobio je priliku da pošalje svog izaslanika, ovog puta Ivu, kao studenta-saradnika. Njen sledeći zadatak je da formira novu petničku ekipu, iskreno verujući da će ona dobiti finansijsku i administrativnu podršku društva i države.
Ivana Preković
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
|