TEMA BROJA - BRAZIL
Brazil
Velika zemlja, velike mogućnosti
Prof. dr David Dašić donedavno je bio ambasador Republike Srbije u Brazilu. Danas predaje na Akademiji za diplomatiju i bezbednost i Fakultetu za poslovni menadžment. Učesnik je brojnih javnih tribina i autor više knjiga, među kojima je i „Istorija diplomatije“. Ovo je deo njegovog osvrta na Brazil danas.
Brazil je velika ekonomska sila i nezaobilazni igrač na svetskoj političkoj sceni. Njihov godišnji bruto proizvod iznosi blizu 3,3 milijarde dolara; toliki GBP znači da zemlja raspolaže ogromnim mogućnostima. Po ekonomskoj razvijenosti, Brazil je sedmi u svetu i jedna je najbogatijih zemalja na planeti po broju i bogatstvu prirodnih resursa. Imaju sve osim bakra. Za razliku od Sibira, gde je nemoguće raditi preko zime, zbog tople klime resursi u Brazilu mogu se koristiti tokom cele godine.
Tamošnja radna snaga je iz dana u dan sve školovanija i sposobna za razne poduhvate i razvojne izazove. Veliki je broj univerziteta i naučnih ustanova i stalo im je do saradnje sa svetom. Što se tiče nas, postoji više polja saradnje u obrazovanju: Elektrotehnički fakuleta BU sarađuje sa Univerzitetom u Manausu, Novosadski univerzitet sarađuje sa univerzitetima u Mato Grosu i u Baiji. Postoji i saradnja sa drugim ovdašnjim obrazovnim centrima.
Među vodećima su u svetu po eksploataciji nafte, gde su usavršili postupak vađenje na dubinama od preko 3000 m, što niko drugi u svetu ne radi. Otkrivaju se i nova nalazišta, koja se obrađuju njihovim tehnologijama. Inače, osim na benzin, trećina tamošnjih vozila ide ne alkohol. Sve pumpe imaju po ta dva napajanja. Automobili su mahom licencirani proizvodi.
Važan segment je i nuklearni komleks. Brazilci su savladali nuklearni gorivi procesi i imaju dve nuklearke. Potpisali su sporazum po kojem neće proizvoditi nuklearno naoružanje iako za to imaju naučnu i tehniku osnovu.
Izuzetni su i u medicini, posebno estetskoj hirurgiji. Po tome su poznati i van granica svoje zemlje. Izvode nasloženije operativne zahvate. U medicinskim centrima „Korasao“ i „Ajnštajn“ izvode se najsloženije operacije na otvorenom srcu. A u medicinskom centru u Porto Alegreu vrše se presađivanja organa, pa čak i transplatacija srca, pluća i jetre u isto vreme!
Lična karta
Savezna Repubika Brazil najveća je i najmnogoljudnija zemlja Južne Amerike. Prostire se na preko 8,5 miliona km2, gde živi 198,7 miliona stanovnika (2012).
Po političkom ustrojstvu, Brazil je parlamentarna demokratija.
Država je podeljena na 26 federalnih jedinica plus 1 federalni distrikt gde je Brazilija, glavni grad. Službeni jezik je portugalski.
Gotovo sva industrija smeštena je u tri grada i njihovoj okolini (Sao Paolo, Rio da Žaneiro, Belo Horizonte). Zemlja je bogata rudama gvožđa, mangana, boksita, nikla…
Mada ima velika slobodna prostranstva, obrađuje se nešto više od 4 % površine zemlje. Od biljnih kultura uzgajaju se kafa, šećerna trska, pamuk, duvan, žitarice…
Sastav stanovništva: 295 različitih etničkih zajednica. Najveći broj ljudi, preko 80%, izjašnjavaju se kao Brazilci. Nacionlni dohobodak po glavi stanovnika iznosi 6.300 dolara godišnje, a rast brugo nacionalnog proizvoda 7,5 % (2010)
Dominirajuće religija je rimokatolička. |
Veliki su prozvođači lekova, po čemu su svetska farmaceutska sila. Uporedo, koriste lečenja prirodnim lekovima, na temelju narodne tradicije. Kažu, mnogima je to pomoglu pa i u slučajivama vrlo složenih oboljenja.
Zemljom je dve decenije vladao vojni režim. Od kada je to promenjeno (1985), sprovedene su brojne reforme koje su zemlju otvorile ka svetu. Njihova politika privatizacije išla je pravcu velikih državnih ulaganja u preduzeća koja će se privatizovati kako bi bila prodata po najpovoljnijoj ceni. A potom su sve ono što je bilo za prodaju - prodali strancima. Niko iz zemlje nije to mogao da kupi .
Srbija je mala zemlja - Brazil je džin koji gleda svoje globalne interese. Oni bi da što više sarađuju sa sebi sličnima. Gde su naše mogućnosti? Napr. država Gojas gde je glavni grad Brazilija... Imaju stanovnika kao i mi, ogromna su im prirodna bogatstva, imaju gotovo sve oblike industrije. Mogućnosti saradnje su neograničena ali Brazil kao nam nije u fokusu. Ne namećemo im se kao ekonomski saradnik. Na primer, tamo kupuju šljive mereći ih na grame, a nas nema sa našim šljivama. Mogli bismo dosta postići i izvozom know-how proizvoda. Praktično se mnogo šta može, ali kao da su nam u fokusu sasvim druge stvari iako je jasno da, po pitanju privredne i svake druge saradnje sa Brazilom, možemo sarađivati više nego sa mnogim drugim državama.
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
|