SAJMOVI
Medica 2012.
Između čoveka i nauke
Ovogodišnji sajam medicinske opreme i aparata MEDICA 2012, održan u Dizeldorfu od 20. do 23 novembra, posetilo je više od 130.000 ljudi, mahom stručnjaka i ljudi koji se bave organizacijom lečenja, iz preko 120 zemalja. Uporedo sa izložbom novih i usavršenih aparata, održane su manifestacije Svetski medicinski forum i Međunarodni sajam prodaje najsloženijih medicinskih tehnologija uz više stručnih skupova: Zdravstveni forum - najnovija oprema za istraživanja i dijagnostiku, Fizio forum, Lečenje u budućnosti (nove tehnologije), Nedelja dijagnostike...
Svoje proizvode izložila su 4.554 proizvođača iz 64 zemlje sveta među kojima i doskora nepoznati izlagači iz severne Afrike, Južne Amerike i Azije. Osim iz zemlje domaćina sajma, najviše je bilo onih iz SAD koji su u dva zasebna paviljona izložili modele poslednje tehologije.
Saglasno budžetima namenjenim zdravstvenoj zaštiti, uvećava se broj proizvođača, prodajnih mreža i osiguravajućih zavoda - što sve olakšava donošenje odluka investitora. Uprkos privrednoj recesiji i strahovima od rizika ulaganja, opšti je utisak da tržište medicinskom opremom ubrzano raste, što je i dominirajući utisak posle posete sajmu. Jer, ovogodišnja MEDICA je pravi odraz stanja na tom tržištu: sve je više inovacija u lečenju, prosečni životni vek je sve duži, broj stanovnika na planeti stalno raste, tu su i posledice globalizacije u smislu uvećanja rizika po zdravlje... što je gotovo gurnulo istraživače ka iznalaženju novih i savršenijih tehnoloških rešenja.
Primer radi, u Kina je broj bolnica za kratko vreme udvostručen, a trenutno je oko dve hiljade zdravstenih ustanova u izgradnji i biće završene u narednih par godina. Sve treba opremiti aparatima pa se osnovano smatra da tržište medicinskom opremom vredi više stotina milijardi evra godišnje.
Sajam u Dizeldorfu obuhvatio je tehničke mogućnosti gotovo svih vidova lečenja, počev od laboratorijskih pretraga i dijagnostike, preko prozvodnje inovativne medicinske tehnologije i ortopedskih sprava do primene hi tech-a u medicini.
Među posetiocima sajma, znatan je broj zdravstvenih radnika i vlasnika zdravstvenih centara iz Srbije.
Što više sa što manje
- Sajam je pre svega bio namenjenim onima koji se staraju o zdravlju - počev od lekara specijalista, bolnica i ustanova zdravstvenog osiguranja do onih koji ulažu u ovu oblast. U poslednje vreme, uporedo sa snažnim privrednim razvojem, sve je više i onih iz zemalja čije privrede naglo narastaju - iz Brazila, Rusije, Indije, Kine i delom sa Bliskog istoka. Na tim područjima demografski rast naglo je povećao potrebu za praćenjem i primenom inovacija u procesima dijagnostikovanja i lečenja.
Zdravstveni sistemi uvećali su mogućnost efikasnog lečenja. Otud i sve veći broj inovacija i tehničkih poboljšanja u postojećim medicinskim aparatima a što je povezano sa opštim ciljem: da se sa što manje postigne što više. Ovogodišnji sajam bio je prilika da se vidi na koje se načine može stići do tog cilja: uz pomoć aparata i opreme za precizne dijagnoze, brzih i pouzdanih testova, dalje digitalizacije uređaja, telemedicinskim uslugama...
Joakim Šafer, direktor MEDICA-a
U korak sa zahtevima razvoja
|
Dipl. inž. Igor Milovanović (Dunlee Healthcare),
dipl. inž. Sreten Mandić
i dr Aleksandar Ulniković. |
- Ovogodišnja MEDICA je od Dizeldorfskog sajma medicinske opreme prerasla u međunarodni sajam medicinskih tehnologija sa pratećom kongresnom manifestacijom - svetskim forumom u oblasti medicinskih nauka i pratećom sajamskom manifestacijom nazvanom COMPAMED, međunarodnim sajmom naprednih tehnoloških rešenja u oblasti medicinskih tehnologija. Ovakav razvoj manifestacije reflektuje rastuće zahteve za razvojem medicinskih tehnologija i proizvoda.
Kako se i moglo pretpostaviti, najviše izlagača došlo je iz zemalja koje najviše doprinose razvoju medicine: Nemačke, SAD, Italije, Kine i Francuske. Veliko iznenađenje ovogodišnjeg sajma bili su brojni i dobro organizovani izlagači iz Turske.
Analiza manifestacije po segmentima govori da je ovogodišnji sajam pokrio sve inovacije koje su usmerene ka povećanju kvaliteta i efikasnosti medicinske nege pacijenata, rada lekara i ostalog medicinskog osoblja kao i inovacije usmerene ka povećanju kvaliteta organizacionih aspekata rada zdravstvenih ustanova. To uključuje elektromedicinu, laboratorijske tehnologije i proizvode dijagnostičke fizioterapije, kao i tehnološka rešenja u ortopediji, medicinskom potrošnom materijalu, medicinskom nameštaju i informacionim i komunikacionim tehnologijama koje su vezane za medicinske ustanove.
Dipl. inž. Sreten Mandić
Najbolja ponuda
- Može se reći je da je MEDICA Dusseldorf jedan od tri najprestižnija sajma u svetu, svakako najprestižniji na starom kontinentu. Sve ozbiljne svetske kompanije izlažu na tom sajmu. Ove godine osetila se blaga kriza u Evropi, po rečima izlagača internacionalne kompanije MINDRAY koja vode detaljne podatke o poseti. Sve u svemu sajam je bio fenomenalan a ponuda je bila najbolja u poslednje četiri godine. Takođe, primećeno je da su kineske firme znatno podigle nivo kvaliteta, kao i da je većina svetskih brendova preselila proizvodnju u Kinu. Zbog toga se nadamo sve boljim i konkurentnijim ponudama na tržištu.
Jovan Roganović, “Professional Medic d.o.o.”
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
|