KOSMOLOGIJA
Pripremio: I.J.
Stvaranje planeta
Mars je nastao iz vatre
Smatra se da je vatra oblikovala doline na severu Marsa, mada postoje i tvrdnje prema kojima je za njihovo formiranje odgovoran ledeni pokrivač. Međutim, otkrivene su neobične spirale u dolinama i sve je više dokaza koji podržavaju teoriju vatre.
Region Athabasca Valles, dolina ispresecana brazdama i kraterima, čija je lokacija severno od ekvatora “crvene planete”, očigledno je oblikovan poplavama tečnosti koja je kroz dolinu prolazila pre deset miliona godina. Međutim, do sada nije odgonetnuto da li je ta tečnost bila voda ili rastopljena lava. Diplomirani student Državnog univerziteta u Arizoni, SAD, Endrju Rajan skoro da je uspeo da rasvetli misteriju. Zajedno s kolegama otkrio je jedva primetne spirale u koritu doline. Takve krivine mogu nastati samo kao posledica proticanja lave pa Rajan tvrdi da su prevoji oblikovani vulkanskim aktivnostima.
Pomenuti region poznat je astronomima po velikim tamnim pločama koje izgledaju kao da plutaju u mreži kanala koji su najverovatnije nastali zbog poplava tečnosti. Ploče veoma podsećaju na odlomljene sante leda koji plove okeanom. Kopno između njih je ispresecano udolinama i mnogo šta podseća na zaleđene glečere kakvi se mogu zapaziti na Zemlji.
Okean užasa
U 2005. je iz kalifornijskog Instituta za tehnologiju stiglo mišljenje da pomenuta obeležja nagoveštavaju prisustvo velikog zamrznutog okeana u regionu Athabasca Valles. To je prouzrokovalo čuđenje jer je rover “feniks” pronašao led ispod površine Marsa u blizini severnog pola, a Athabasca Valles se nalazi na samo 4 ili 5 stepeni severno od ekvatora. Zato naučnici nisu očekivali da led bude prisutan tako blizu ekvatora Marsa.
Lava koja se ohladila mogla je formirati ista obeležja. Pošto se površina lave koja se sporo kreće hladi, na vrhu užarene guste tečnosti nastaje tanak omotač. Takav omotač se lomi, njegovi delovi se razdvajaju pa nastaju ploče velikih dimenzija. Kora se takođe skuplja pri hlađenju, što izaziva pucanje na delove. Slična pojava dešava se i na Zemlji, a može se videti, na primer, na Havajima.
Naborani omotač
Endrju Rajan je ispitivao snimke kamere sa NASA-inog “Mars Reconnaissance orbitera”, koja može da razotkrije objekte veličine lopte za plažu koji su međusobno udaljeni do 300 km. Naučnik je primetio čudne spiralne brazde nalik na površinu puževe kućice. Prečnik spirala je varirao od 5 do 30 m na jugozapadu regiona Athabasca .
Rajan je bio veoma iznenađen i jedva da je uspeo da poveruje u ono što je sopstvenim očima video. Misteriozne spirale su mogle da se oblikuju na vrhu jezera lave koje se hladilo nakon što je voda oticala iz pukotina ka severoistoku, niz prethodno formirane kanale u ovoj oblasti. Pošto se odigrao proces učvršćivanja omotača na površini jezera, nabori su se pretvorili u vijugava zamrznuta klupka.
Postoji još jedno objašnjenje ove pojave: u vreme kada su dva toka lave koja je putovala u različitim pravcima prolazila jedan pored drugog, došlo je do snažne turbulencije koja je izazvala spiralne brazde. Nešto slično se povremeno dešava sa oblacima gasa na Saturnu i Jupiteru.
Jedinstveni kolutovi?
Slične spirale primećene su na grebenima u središtu okeana, gde se materijal skuplja iz Zemljinog omotača i rotira delove okeanske kore. Rajan smatra da se ista pojava mogla desiti prilikom razdvajanja dve čvrste ploče u jezeru lave. Pronađeno je skoro trista spirala samo na jednoj slici kamere, koja snimkom može da pokrije 90 km2.
Veoma je čudno što se na ostalim snimcima vide samo dve spirale. Naučnici nisu sigurni da li se još negde na Marsu mogu pronaći takvi kolutovi lave. Možda se oni nalaze svuda po površini te planete, a možda je ovo jedina tačka na kojoj se javljaju?
I.J.
|