MATEMATIKA
Pripremio: N. Petrović
Društvo ljubitelja matematike svih uzrasta - „Arhimedes“
Matematički dragstor
Društvo „Arhimedes“ u Beogradu već 38 godina - kroz posebne škole, tribine, kampove, takmičenja, seminare, literaturu i časopise - populariše matematičke nauke i zanimljivi svet brojki i geometrijskih figura. Entizijazam novih generacija polaznika i stručnih saradnika nije ništa manji od onih iz prošlih decenija njegovog postojanja. Saradnici „Arhimedesa“ su istaknuti nastavnici osnovnih i srednjih škola i stručnjaci naših i stranih univerziteta, prvenstveno entuzijasti.
|
Prof. Bogoljub Marinković |
- Tajna uspešnog delovanja „Arhimedesa“ - kaže njegov idejni tvorac, osnivač i direktor prof. Bogoljub Marinković - je u neiscrpnom entuzijazmu i volji polaznika i stručnih saradnika, uvek spremnih da izdvoje svoje vreme, energiju pa čak i honorare u korist ovog udruženja, čija je osnovna misija razvoj darovitih mladih matematičara.
Volja i znanje su veoma bitni pri izboru novih saradnika, iako samo znanje nije jedino presudno.
- Postoje - ističe prof. Marinković - vrsni matematičari koji ne umeju da đacima prenesu svoje znanje, što je inače jedan od ključnih problema u školama. Školsko gradivo iz matematike je obimno ali za dobrog predavača, poznavaoca matematike i organizatora nastave to nije problem. Razlika između dobrog profesora i profesora matematike je u izvlačenju suštine.
U „Arhemedesu“ sarađuju oni koji su sposobni da svoje znanje prenesu polaznicima. Ova popularna škola matematike je svojevrsni „matematički dragstor“.
- Za nas ne postoje ni vikendi, ni praznici, vrata „Arhimedesa“ su za sve zainteresovane svakodnevno otvorena - kaže direktor Marinković, napominjući da je i to važna specifičnost ove škole.
Zanimljivo je da se ideja o osnivanju matematičkog društva „Arhimedes“ rodila u Bihaću a ponelo je ime jednog od najvećih matematičara i fizičara starog veka, koga su u Sirakuzi, na Siciliji, ubili rimski vojnici.
Jedinstvena matematička biblioteka
„Arhimedes“ organizuje i dopisnu matematičku olimpijadu, internet matematičku olimpijadu, međunarodni turnir gradova u matematici (za Beograd), stručni rad s nastavnicima matematike (tribine, seminari), izdaje priručnu literaturu za učenike i nastavnike. Ima specijalizovanu biblioteku matematičke literature, jedinstvenu na našim prostorima, sa 26.300 knjiga i 5.500 primeraka časopisa, stalno na usluzi ljubiteljima matematike svih uzrasta. |
- Uspeh Društva je i u dobro organizovanom sistemu rada - kaže naš sagovornik. - Još 1973. godine Društvo je utvrdilo plan delatnosti kojim podstičemo darovite mlade matematičare širom Srbije, ponekad i čitave bivše Jugoslavije. Škola matematike radi ?d septembra do kraja maja, a imamo polaznike od prvog razreda osnovne do završnog srednje škole. Postoje letnji i zimski kampovi, koje poslednjih godina organizujemo na Tari i Srebrnom jezeru. Do sada je kroz kampove prošlo 10.000 mladih matematičara.
„Arhimedes“ je naročito posvećen radu sa najboljima, tzv. „olimpijskom grupom“.
Škola matematike „Arhimedes“ nije budžetska ustanova pa se njena uprava dovija na razne načine da obezbedi novac za sve aktivnosti, među kojima su velika takmičenja i izdavačka delatnost za one koji žele dodatna znanja.
Za četiri decenije - 40.000 polaznika
U protekle bezmalo četiri decenije, za učenike u „Arhimedesovim“ školama mladih matematičara (oko 39.600 polaznika) održano je oko 55.600 časova, više od 1.750 predavanja za nastavnike na stručnim tribinama, zimskim i drugim seminarima (71.100 prisutnih), 198 raznih matematičkih priredbi, 70 matematičkih turnira – ekipnih prvenstava osnovnih i srednjih škola Srbije u matematici ( 4.054 ekipe sa 18.318 takmičara) i desetak drugih masovnih matematičkih takmičenja (kao što je „Misliša“ , na kojem je tokom šest godina učestvovalo oko 146.000 učenika). „Arhimedes“ je dosad objavio i 350 naslova knjiga i priručnika u više od 2,35 miliona primeraka. |
- Izvori prihoda su različiti, od članirane i naknade koju učenici plaćaju za glavnu školu Društva, s tim što deca lošijeg socijalnog stanja imaju popust, do pomoći države i svih koji mogu i žele da pomognu. Imamo dosta volontera. Najteže je skupiti sredstva za velika takmičenja koja se održavaju u Rusiji. Država je dosad u ukupnim troškovima za ovu svrhu učestvovala samo sa 5 odsto.
Profesor Marinković, i sam volonter, naglašava kao poseban problem nemogućnost dece iz seoskih ili manjih gradskih sredina da razviju svoj prirodni dar za matematiku.
- Bojim se da tamo propada veliki broj matematičkih talenata pa je naša želja da i njih uključimo u takmičenja i pomognemo njihov razvoj.
Direktor „Arhimedesa“ napominje da su gotovo svi matematičari koji su na svetskim matematičkim olimpijadama osvajali medalje bili đaci ove škole.
- Ponosni smo na njih. Osim Teodora fon Burga i mnogi drugi sjajni matematičari su bili arhimedesovci. Neki od njih su danas uspešni studenti i profesori u svetu čuvenih univerziteta.
N. Petrović
|