TEMA BROJA - STARA I NOVA ČUDA KINE
Kineski svemirski program
Kineski raketni program pokrenut je 1950. godine. Prvi kineski satelit “dongfanghong-1” (“istok je crven”) lansiran je u orbitu 1970 godine. Time je Kina postala peta zemlja u svetu koja je poslala satelit u svemir. Pripreme za let sa ljudskom posadom počele su 1992. godine (projekat 921). Prvi kineski astronaut bio je Jang Livei, koji je poleteo u svemir letelicom “šenzou 5”, 15. oktobra 2003. godine, čime je Kina postala treća zemlja u svetu, posle Sovjetskog Saveza/Rusije i SAD, koja je poslala čoveka u svemir. Jedan od ciljeva kineskog svemirskog programa je izgradnja stalne svemirske stanice.
U Kini postoje tri glavne svemirske baze: Jiukuan, Taijuan i Ksičang.
Istorijat
- Šenzou 5”: 15. oktobra 2003. prvi Kinez u svemiru
- “Šenzou 6”: 12. oktobra 2005. lansirana je posada u kojoj su bila dva astronauta, Nei Haišeng i Fei Junlong
- “Šenzou 7”: treći svemirski let sa ljudskom posadom obavljen je 25. septembra 2008. U ovoj misiji kineski astronauti izveli su prvu kinesku svemirsku šetnju.
- Prva kineska svemirska letelica u kojoj se nalazio robot na letu za Mesec, “Ćang'e 1” lansirana je 2007. godine
Budući planovi
- Svemirski brodovi “šenzou -9” i “šenzou-10” biće lansirani 2012. godine. Očekuje se da će moći da izvedu pristajanje u orbiti.
Svemirske stanice
“Tiangong 1” (“nebeska palata”) je kineski modul za svemirsku stanicu u razvoju. Lansiranje ovog labaratorijskog modula je planirano za kraj ove ili početak sledeće godine. Modul će biti težak 8,5 t. Planirano je da “šenzou 8”, “šenzou 9” i “šenzou 10” pristaju na njega tokom dve godine.
Ove godine 26. aprila, kineski zvaničnici su predstavili planove za izgradnju svemirske stanice i razvoj teretnog svemirskog broda kao dela svemirskog programa sa ljudskom posadom. Svemirska stanica će biti teška 60 t, što je znatno manje u poređenju sa Međunarodnom svemirskom stanicom koja teži 419 t i nekadašnjom ruskom svemirskom stanicom “Mir” koja je težila 137 t.
|