INSEKTI
Pripremio: Milan Đurić
Mrki mnogobojac
(Nymphalis vaualbum)
Insekte sačinjava mnoštvo vrsta, često slabo proučenih. Dnevni leptiri zato predstavljaju izuzetak, jer je njihova proučenost veoma dobra, naročito kada se govori o Evropi
Evropski ljubitelji leptira su mnogobrojni i stotinama godina neumorno proučavaju ova mala stvorenja koja ne prestaju da fasciniraju. Kada neki evropski ljubitelj poželi da vidi baš određenu vrstu leptira, uz pomoć literature i prijatelja može da sazna kuda i kada treba da pođe.
Ali i u toj priči postoji jedan izuzetak - mrki mnogobojac. On ne spada u one leptire koji su nalaženi samo u jednom malom području, već je beležen na čitavom nizu lokacija u istočnoj Evropi. Viđa se i ovih godina, ali su ti nalazi sve ređi i polako raste broj država u kojima se smatra da je iščezao. U onima u kojima se još uvek sreće, broj nalaza govori o znatnom opadanju njegovih populacija. I zato, ako neki ljubitelj poželi da vidi baš ovog impresivnog leptira, naći će se na muci jer najmanje želi da prevali dug put, utroši vreme i novac a ne ispuni glavni cilj svog putovanja.
Stanje sa tom vrstom u Srbiji dugo se uklapalo u situaciju kakva se beleži u celoj Evropi. Znalo se za skoro ceo vek stare nalaze sa Fruške gore i iz okoline Beograda, a dva-tri nalaza iz Đerdapske klisure bili su jedini u tridesetak godina. I tada je došlo do naglog preokreta. Domaći ljubitelji leptira okupljeni u organizaciji HabiProt počeli su iz godine u godinu da uočavaju ovog leptira sve češće, i to pretežno na lokacijama gde se nije ni znalo da živi. Od Subotice na severu do Kopaonika i Stare planine na jugu.
Češći susreti sa mrkim mnogobojcem omogućili su da ga bolje upoznamo i naučimo ponešto o toj vrsti koja je označena kao ugrožena na crvenim listama i Evrope i Srbije. U najvećem broju slučajeva, nađe se samo po jedan primerak, ali na Staroj planini bili smo u prilici da vidimo veći broj, što ukazuje na postojanje značajne populacije. Postoje ozbiljni razlozi za zabrinutost oko njene sudbine, iako je reč o strogo zaštićenoj vrsti po važećem Zakonu o zaštiti prirode i o području koje spada u zaštićena prirodna dobra. Upravo na tom delu Stare planine (Babin zub i Jabučko ravnište) u toku su obimni radovi kojima se uništavaju izuzetno vredna staništa i ugrožava opstanak retkih vrsta flore i faune.
Milan Đurić
|