MEDICINA
Pripremio: M.J.
Ogledalo statistike
Porođaj i dalje rizičan
Oko 350 hiljada žena umre svake godine tokom trudnoće ili ubrzo nakon porođaja, a žene koje žive u sub-saharskoj Africi, Pakistanu i Avganistanu suočavaju se s najvećim rizicima
Iako globalna stopa smrti majki opada za 1,5 % godišnje od 1980. godine, potreban je veliki napredak ukoliko se želi dostići cilj Ujedinjenih nacija do 2015. godine, a to je da se za 75 % smanji smrtnost majki na 100 hiljada rođenih beba u odnosu na nivo iz 1990. godine. Danas, na 100 hiljada porođaja umire, u proseku, 251 žena. Samo su 23 zemlje na putu da dostignu željenu normu, a ima i zemalja u kojima se procenat smrtnosti kreće u neželjenom pravcu.
Otprilike 15 % žena u svetu ima komplikacije prilikom trudnoće. Tu spadaju infekcije, hipertenzije izazvane trudnoćom, otežan porođaj i izlivi krvi. Većina ovih komplikacija mogu se rešiti uz odgovarajuću negu, ali je mnoge žene jednostavno ne dobijaju. U Africi, na primer, žene često moraju da se oslanjaju na spremnost drugih da dobiju akušersku negu zbog svog društvenog statusa.
Najsiromašnije su najugroženije
Međutim, čak se i najbogatije zemlje suočavaju s problemima porodiljskog zdravlja, uključujući i SAD, gde 17 žena umire na 100 hiljada porođaja. Nejednakost u položaju dovodi do toga da su najugroženije žene koje su najsiromašnije i najmanje obrazovane.
I dok se briga o porodiljama polako popravlja, podaci o ženama koje umiru tokom trudnoće prilično su nejasni. Praćenje tih podataka je često nedovoljno kvalitetno, delom i zbog toga što mnoge žene umiru kod kuće a ne u bolnicama; a čak i kad se zabeleži smrtni slučaj, ne navodi se uvek da je žena bila trudna.
Zdravstveni radnici se ponekad plaše da prijave smrt majke jer veruju da bi ta informacija mogla da se iskoristi protiv njih.
Osam na sat
Robert Blek, profesor međunarodnog zdravstva iz bolnice „Džons Hopkins“, SAD, tvrdi da je važno da žena ima pomoć prilikom porođaja. Ako porodilja nije u prilici da ode u bolnicu, trebalo bi da joj kod kuće pomaže neka obučena osoba. Takođe je važno da žene imaju pristup uslugama za planiranje porodice jer se na taj način smanjuje broj neplaniranih i potencijalno komplikovanih trudnoća - posebno kod adolescentkinja i starijih žena. Takve usluge bi takođe sprečile smrti izazvane nebezbednim abortusima, koji odnose osam ženskih života širom sveta na svakih sat vremena.
Na kraju, tri četvrtine komplikacija koje nastaju tokom trudnoće mogu se lečiti, ali je problem u tome što ima zemalja u kojima zdravlje porodilja nije prioritet. Ipak, stručnjaci su i dalje optimisti. Robert Blek se nada da će do 2015. godine biti dostignuta propisana norma i navodi da, čak i ako se postignu zadati ciljevi, to nikako neće značiti da je dostignuta najniža moguća stopa smrtnosti. Veliki posao čeka lekare i u budućnosti.
M.J.
|