TEMA BROJA - NLO
Pripremio: I.J.
Prekasno je da brinemo o tome da li će nas vanzemaljci pronaći
Signali ka svemiru
Stiven Hoking je zabrinut zbog vanzemaljaca. Čuveni fizičar je nedavno nagovestio da bi trebalo da budemo obazrivi pri mogućem susretu s vanzemaljcima, navodeći šta se desilo Amerikancima kad su Evropljani stigli na njihovu obalu. Sa obzirom da bi svaka vrsta koja bi bila u stanju da nas poseti imala tehnologiju daleko napredniju od naše, susret bi mogao da se završi kobno po nas
|
Fizičar Stiven Hoking |
SETI, ili Potraga za vanzemaljskim oblicima života (Search for Extraterrestrial Intelligence) je organizacija koja se bavi otkrivanjem mogućih oblika života van planete Zemlje. Istraživači koriste razne metode, a u projektu može učestvovati svako ko ima internet konekciju kod kuće. Iako od vanzemaljaca još uvek nema ni traga ni glasa, napredak tehnologije nas ohrabruje da se nadamo da ćemo prepoznati signale vanzemaljaca - ako uopšte postoje. To bi svakako bilo revolucionarno otkriće. Neki ljudi, međutim, predosećaju katastrofu.
Razmotrimo šta bi se dogodilo ukoliko bismo uspeli. Da li bi trebalo da odgovorimo? Emitovanje bilo kakvog signala bi moglo da nas razotkrije, što bi izazvalo moguće napade vanzemaljaca koji imaju dovoljno naprednu tehnologiju da detektuju te signale. Na prvi pogled, to zvuči kao scenario jeftine naučne fantastike. Međutim, iako su šanse da dođe do nevolje veoma male, zašto bismo se kockali? Pune tri godine je ovo pitanje zaokupljalo pažnju SETI naučnika. Srž rasprave je bila inicijativa nekoliko članova da se u svakom slučaju emituje signal u svemir. U suštini, prekid emitovanja signala ne bi bio dobar potez, a i za tako nešto je prekasno. Nenamerno smo se odavali čitavih 60 godina, putem televizije, radija i radara. Prve epizode „Ja volim Lusi“ stigle su do 6000 zvezdanih sistema, a trenutno stižu do po jednog solarnog sistema dnevno. Ukoliko se tamo negde nalaze živa bića, signal će svakako stići do njih.
|
SETI ili potraga za vanzemaljskim oblicima života |
Otkrivanje radijacije nije nemoguća misija. Intenzitet signala se smanjuje kako se razdaljina povećava, ali čak iako su najbliži vanzemaljci udaljeni 1000 svetlosnih godina, oni će naše signale prepoznati ukoliko je njihova tehnologija za vek ili dva naprednija od naše. Zbog toga nije pametno sprečavati namerno emitovanje signala na osnovu pretpostavke da će taj signal biti jači od nenamernog emitovanja. Civilizacija koja je na istom nivou sa našom u pogledu tehnološkog razvoja bi jedina bila u stanju da detektuje namerno poslat signal a da ne primeti televizijske i radijske talase. A civilizacija na tom nivou ne bi trebalo da bude pretnja.
Loša strana čitave priče je što bi vanzemaljci u svakom slučaju mogli da budu opasni, bez obzira da li će se namerno emitovati signal ili ne. Takva civilizacija bi mogla da iskoristi sopstvenu zvezdu kao gravitaciono sočivo, pa čak i da vidi sjaj naših uličnih lampi. Stoga Hokingovo upozorenje nije nevažno.
To su razlozi koji su motivisali organizaciju SETI na Međunarodnoj akademiji aeronautike da odbije zabranu emitovanja signala u svemir. To je bila ispravna odluka. Možda su vanzemaljci tamo negde i možda ćemo mnogo toga novog saznati ukoliko se dokaže da oni zaista postoje. Za sada nema dokaza koji bi išli u prilog tome, dakle nema ni potrebe za paranojom i strahom od razotkrivanja.
I.J.
|