TEMA BROJA - PIRAMIDE
7 zanimljivosti o piramidama
1. U Egiptu postoji 118 piramida. Najpoznatije su Keopsova i Kefrenova piramida, druga po veličini u Gizi, ili Džoserova stepenasta piramida u Sakari, najstarija stojeća piramida otkrivena do danas. Ali, šta je sa onim piramidama koje nisu toliko poznate? Crna piramida koju je sagradio Amenemhat III više liči na Uluru ili Ajers rok (peščanu stenu koja se nalazi u samom središtu Australije) nego na egipatsku grobnicu, a Sahureov mauzolej (Sahure je bio drugi kralj egipatske pete dinastije) je nekada bio visok 47m.
2. Piramidu sa rednim brojem 118. je obelodanio poznati egipatski arheolog Zahi Havas. On i njegov tim su 2009. otkrili grobnicu kraljice Sešeset (majka faraona Tetija, prvog faraona iz šeste dinastije) staru 4.300 godina. Ekipa je tragala za piramidom pod nazivom Staro kraljevstvo više od dve godine, što je treća poznata ‘dopunska' grobnica faraona Tetija.
3. Milioni ljudi znaju za Gizu, egipatski grad koji se nalazi na zapadnoj obali Nila, i predstavlja grobni komleks egipatskih kraljeva i hramova. Međutim, da li ste čuli za pramidu Džedef Rea? Ovu prilično oštećenu piramidu u Abu Ravašu, 7km severno od Gize, sazidao je Džedef Re, staroegipatski faraon Četvrte dinastije. On je bio Keopsov sin i naslednik. Postoje mišljenja da je nekad bila visoka kao Mikerinova piramida koja, zajedno s Keopsovom i Kefrenovom piramidom, čini komleks Gizinog platoa. Prvobi- tna veličina Mikerinove piramide je iznosila 65,5m, a zbog oštećenja danas je visoka 62m.
4. Keopsova piramida je najveća, ali bi trebalo imati u vidu i činjenicu da je to jedino očuvano antičko čudo, staro 4600 godina. Sastoji se od 2,3 miliona blokova krečnjaka, a njena težina iznosi oko 6,2 miliona tona. Treba pomenuti i da je piramida više od 4000 godina nosila titulu najviše građevine napravljene ljudskom rukom, sve dok tu visinu nije premašila Linkolnska katedrala 1311. godine visinom od 160m.
5. Jedna od tri piramide egipatskog faraona Snefrua, u kraljevskom kompleksu grobnica po imenu Dašur, savijena je. Njen oblik je neobičan i jedinstven pošto je u toku izgradnje došlo do greške. Postoji mišljenje da je piramida nabrzinu sagrađena jer se faraonova smrt približavala. Snefru nikad nije sahranjen u ovoj piramidi, jer takva građevina nije smatrana podesnom za grobnicu jednog faraona. Danas je poznata pod nazivom Savijena piramida.
6. Građenje piramida se širilo ka jugu u kasnijim godinama egipatskog kulturnog zenita. Primer je prestonica Nubije (ova oblast je poznata i pod nazivom Kuš), Moroe, koja se nalazi stotinak milja severo-istočno od Kartuma, u Sudanu. U Nubiji je sagrađeno približno 220 piramida koje su služile kao grobnice kraljeva i kraljica. Čitav niz prelepih omanjih i strmih piramida sagrađen je između 4. veka pre nove ere i 3. veka nove ere. Kušitski kraljevi su pripadali Dvadesetpetoj dinastiji faraona.
7. Rad robota je sve zastupljeniji u Egiptu. Trenutno postoje dva robota koja ispituju egipatsko nasleđe: japanski robot koji istražuje Kefrenovu piramidu, i drugi koji pripada najnovijoj generaciji “RoboScarab” robota koji pokušava da istraži Keopsovu piramidu. |