ASTRONOMIJA U SRBIJI
Pripremio: M. R.
Vojislava Protić-Benišek, astronom: Sačuvati kulturno nasleđe
Muzej astronomije na Zvezdari
Prva ustanova u Srba za “posmatranje zvezda”, Astronomska opservatorija u Beogradu, po kojoj je ovaj deo srpske prestonice prozvan Zvezdara, deo svog prostora namenila je osnivanju muzeja astronomije po ugledu na čuvene opservatorije u Evropi (Grinič, Pariska opservatorija, Pulkovska opservatorija kraj Sankt Petersburga). Tako će vredno astronomsko nasleđe dvojice velikana i prvih upravnika ove naše najstarije naučne institucije posle Srpske kraljevske akademije (danas SANU), Milana Nedeljkovića, profesora Velike škole i Univerziteta, i akademika Vojislava V. Miškovića, postati dostupno svima koji se interesuju za kulturnu baštinu i pogled u zavezdano nebo nad Beogradom kroz veliki teleskop
|
Mr Vojislava Protić-Benišek, astronom |
Bilo je krajnje vreme da ono što posedujemo a što je, pre svega, unikatno ili rađeno u malim serijama specijalno za astronomske opservatorije, sakupimo na jednom mestu i sačuvamo od propadanja i nestanka. Ideja o osnivanju astronomskog muzeja rođena je još u vreme obeležavanja stogodišnjice Opservatorije, 1987, ali tada nije mogla biti ostvarena. Želeli smo da muzej otvorimo prošle godine koja je, povodom četiri veka od Galilejevog prvog pogleda u nebo kroz durbin koji je sam napravio, bila proglašena Međunarodnom godinom astronomije, ali se sa simboličnim sredstvima u tu svrhu nije moglo. Ipak, jubilej nas je pokrenuo da intenzivnije prionemo na formiranje muzeja - kaže astronom Vojislava Protić-Benišek, koordinator ovog projekta.
- Muzejski prostor činiće četiri paviljona u krugu Opservatorije: Velikog pasažnog instrumenta, Malog meridijanskog kruga (zvani školski paviljon), Velikog vertikalnog kruga i objekat koji je izgoreo 1999, zajedno sa izuzetno vrednim instrumentom, tzv. Velikim meridijanskim krugom. Sva tri pomenuta instrumenta su istih performansi i činili su jedinstven komplet u svetu kada je u pitanju fundamentalna astrometrija. Jedan isti program mogao se raditi trima metodama, po čemu smo bili poznati u međunarodnoj astronomskoj javnosti - ističe Protić-Benišek.
Poučeni primerom Muzeja nauke i tehnike, koji je otvoren u staroj električnoj centrali na Dorćolu, ne čekajući da se usvojeni projekat poznatog arhitekte Borisa Podreke (inostranog člana SANU - n. a.) za ovaj muzej realizuje, u Astronomskoj opservatoriji će ove godine za posetioce biti otvoren paviljon Velikog pasažnog instrumenta, koji ne zahteva ozbiljnije građevinske zahvate.
- U njemu će biti smeštena glavna postavka muzeja, a za vedrih dana, posetiocima će biti omogućeno da našim najvećim instrumentom, Velikim refraktorom, pogledaju Mesec, zvezdana jata ili mnoga druga nebeska tela, što je i najveća draž kada je Opservatorija u pitanju - otkriva koordinator projekta.
|
Milan Nedeljković |
Odbor za osnivanje muzeja, čiji su članovi, pored astronoma, ugledni kustosi, arhitekte i istoričari umetnosti, do proslave 123. godišnjice (7. aprila po gregorijanskom kalendaru) otvoriće u bibliotečkom prostoru izložbu koja treba da ukaže na ono što će činiti muzejsku postavku. Biblioteka je, inače, tematskog karaktera i sastavni deo budućeg muzeja. Posetioci će u biblioteci, u predahu šetnje krugom Opservatorije, moći da vide kratku prezentaciju, filmove sa astronomskim sadržajima, razgledaju originalna dokumenta ...
- Biblioteka je neobičan prostor, ali i naš radni prostor - kaže Vojislava Protić-Benišek. - Ima veoma stare i unikatne primerke knjiga: kompletna dela Laplasa i Legranža, najstarije reprinte Njutna, Keplera, Ruđera Boškovića, čitave serije najstarijih astronomskih spisa i publikacija koje su izlazile u Evropi i uopšte u svetu, kao što je Manklinoutisis počev od 1805, Večiti kalendar Zaharija Orfelina iz 1783, serije poznatih časopisa iz astronomije, fizike, matematike i srodnih nauka. Prof. Nedeljković, još kao student u Parizu, nošen idejom da formira astronomsku i meteorološku opservatoriju, kod pariskih bukinista na najrazličitije načine kupovao je knjige, tako da veliki deo našeg knjižnog fonda nosi pečat Velike škole i njegov potpis. Nije nepoznato da su Nedeljković i njegova supruga Tomanija uložili znatna lična sredstva za formiranje jedne nove opservatorije.
|
Centralna zgrada Astronomske opservatorije na Velikom Vračaru po završetku 1932.
(projekt arh. Jana Dubovija) |
Milan Nedeljković je uspeo da iz ratnih reparacija, posle Prvog svetskog rata, obezbedi vrlo značajnu sumu da se za astronomsku i meteorološku opservatoriju nabave odgovarajući profesionalni instrumenti i pribori. U tome je, navodi Protić-Benišek, imao „izuzetnu podršku vojnih krugova Srbije i njegovo životno delo je predivna kolekcija u to vreme najsavremenijih instrumenata, kojima se mogla opremiti ne jedna astronomska i jedna meteorološka stanica, nego više opservatorija. Zaista je to bio jedan svetski komplet, pomoću kojeg su astronomi tada mogli da se bave najrazličitijom problematikom, pa i astrofizikom, koja se intenzivno profesionalno u nas proučava tek posle Drugog svetskog rata.”
Muzej neće samo imati za cilj da prikaže kako se astronomija razvijala u Srbiji, nego i kulturno-obrazovnu funkciju, sa svekolikim sadržajima “lepe reči”. Astronomska opservatorija je i izuzetan primer moderne u srpskoj arhitekturi između dva rata, inače doktorska disertacija češkog arhitekte Jana Dubovija, koju je odbranio u Pragu 1930. Na ovom poduhvatu ponovo su se „sreli“ Nedeljković, Dubovi i Mišković. Ono što je prvi nabavio posle Prvog, poslednji je zaštitio i sačuvao tokom Drugog svetskog rata. Kratko vreme u posleratnom periodu Opservatorijom je rukovodio i slavni Milutin Milanković, koji je svetsku nauku zadužio astronomskom teorijom klime i zavetnim delom Kanon osunčavanja.
Astronomski muzej na Beogradskoj opservatoriji naišao je na svesrdnu podršku resornog ministarstva, gradskih i republičkih vlasti, najšire kulturne javnosti i turističkih poslenika.
M. R.
|