ELEKTRONIKA
Pripremio: V. Milojević
„Apple“-ova tabla je stigla
Plejeri nove generacije
Kada je krajem oktobra 2001. godine američka kompanija „Apple“ predstavila svoj mali multimedijalni plejer pod imenom iPod, malo ko je mogao da pretpostavi koliku će ekspanziju i koliki uticaj na distribuciju multimedijalnih sadržaja imati «gadžeti» čiji su idejni tvorci programeri i konstruktori iz ove firme. Inovativna rešenja, brojne dodatne funkcije i privlačan dizajn su po pravilu bila odlika „Apple“-ovih «spravica» koje su neretko predstavljale statusni simbol svojim vlasnicima
Novi pristup konceptu «džepnih» multimedijalnih plejera je primenjen upravo na iPodu. Na tržištu je prisutna već šesta generacija njegovog osnovnog modela classic. Manja varijanta nano predstavljena je petom generacijom. Treće generacije su dočekali minijaturni shuffle i dizajnom revolucionarni, iz danas ne manje poznatog iPhonea izveden model touch. Razvoj softvera je pratio hardverske inovacije. Pojavom iTunes aplikacije je korisnicima iPoda prvenstveno omogućeno jednostavno povezivanje uređaja sa računarom i legalno preuzimanje odabranih multimedijalnih sadržaja sa interneta i «downloadovanje» na plejer.
Na početku su u pitanju bile isključivo audio-datoteke, a kasnije je „Apple“ ponudu proširio i na video sadržaje. Današnji touch modeli imaju sopstvene operativne sisteme preuzete od iPhone-a, i imaji mogućnost da se direktno «kače» na brzu 3G mrežu. Lako pristupaju svim popularnim net-aplikacijama: Youtubeu, Facebooku, Google-maps i mnogim drugim. Touch ima do 64GB instalirane flash-memorije, a njime je moguće upravljati i govornim komandama (voice control). Svojim izgledom veoma podseća na svog bliskog rođaka iPhone.
Pametni telefon
ŠCPU (centralna procesorska jedinica) koji iPhone 3GS poseduje može da radi na čak 833MHz (u praksi je limitirano na 600MHz), radna memorija mu je eRAM 256MB, a ulogu «klasičnog» hard-diska igra flash-memorija kapaciteta od 32GB (max.64GB). Emulacija male virtualne tastature na ekranu je podrazumevana i kod iPhonea i kod iPode toucha. Pored različitih audio-video formata, browsera i web-maila, podržani su PDF, Word, Excel i PPT dokumenti. Osim preko 3G mreže, veza sa internetom može da bude ostvarena pomoću obične Wi-Fi lokalne konekcije.
Svojim karakteristikama, poslednje generacije pomenutih «gadžeta» su se performansama OS-a i programskim mogućnostima u pravom smislu postali prenosni računari. Ipak, nedostatak velikog ekrana i odgovarajuće tastature su ograničavajući faktor koji ne dopušta da imaju punu funkcionalnost pravih notebook-ova. Ipak, 27. januara ove godine, predsednik uprave „Apple“-a Stiv Džobs je na svečanoj promociji u San Francisku predstavio najnoviji proizvod svoje kompanije iPad ili „Apple“ tablu (podlogu za pisanje).
«Tabla» velikih mogućnosti
iPad koji je u najavama pominjan i kao iSlate (tableta), u suštini predstavlja potpuno novu kategoriju prenosnih multimedijalnih uređaja, nešto između smartphone-a i laptopa.
Ovaj novi «gadžet» nema ni tastaturu ni miša, ali poseduje veliki ekran osetljiv na dodir, čija dijagonala iznosi 25cm (nešto manje od 10 inča), dok mu je debljina svega pola inča . Na tom veoma kvalitetnom multitouch-screen-u je emulirana tastatura, dovoljno velika i sa «prirodno» raspoređenim simbolima. Ugao vidljivosti tog LED-Backlit IPS (in-plane switching) ekrana je čak 178 stepeni, dok je masimalna rezolucija 1024x768 px. Potrošnja iPada je hardverski i softverski maksimalno optimizovana, pa on ima mogućnost da pod punim opterećenjem radi 10 sati, a u stand-by modu ugrađena litijum-polimer baterija traje čitav mesec. Podrazumeva se da ima sve korisne funkcija koje odlikuju iPod touch i smartphone iPhone: kompletnu podršku multimedijalnim, biro i tekstualnim aplikacijama, lako pristupanje internetu, povezivanje i umrežavanje pomoću wirelessa, Bluetootha ili 3G 7.2mbps mreže, digitalni kompas... Procesor koji iPad koristi je štedljivi «A4» koji radi na 1GHz. Količina NAND memorije ugrađenog flash-diska iznosi 16, 32 ili 64GB. „Apple“ je naravno za iPad obezbedio sopstvenu programsku podršku mnoštvom koristih aplikacija, kojima je pridodata jedna nova: iBooks.
Aplikacija iBooks omogućava vlasnicima iPada čitanje jednog broja digitalnih knjiga i časopisa, lako i jednostavno. Bazu elektronskih knjiga će obezbetiti Appleov «iBookservice» koji će uskoro početi sa radom. Prvo dnevno novinsko izdanje kome će moći da se pristupi sa iBooks-om je čuveni «New York Times». Iskreno govoreći, iBookservice je očigledno pandan projektu «Kindl» kompanije „Amazon“, koja je prva došla na ideju da omogući «ibook» on-line čitanje digitalizovanih knjiga.
Original ili kopija?
Zanimljivo je da je kineska kompanija SGLBI (Shenzhen Great Loong Brother Industrial) optužila «Apple» da je u izradi iPada kopirao njen uređaj P88, lansiran na tržište u oktobru prošle godine. Iako su proizvodi vizuelno veoma slični, postoje velike razlike izmedju „Apple“-ovog i kineskog tabličnog uređaja. P88 ima klasičan hard disk, a ne flash memoriju, poseduje više standardnih USB portova, a zanimljivo je da ima moćniji procesor. Baterija mu je međutim slabijeg kvaliteta jer traje svega sat i po pod punim opterećenjem.
iPad treba da se pojavi na tržištu širom sveta tokom marta i aprila 2010. godine. Početna cena za model najskromnijih mogućnosti i memorijom od 16GB iznosiće 499 dolara, a za «full» model koji podržava 3G+Wi-Fi i ima 64GB, biće 829 dolara.
Da li će iPad osvojiti tržište u onoj meri kako predviđaju u „Apple“-u ili će kao mnogi «gadžeti» ove kompanije pre svega jedno vreme predstavljati statusni simbol njihovih vlasnika, pokazaće naredni meseci.
V. Milojević
|