TEMA BROJA
MESEC
Otkrivanje druge strane
Zahvaljujući libraciji Meseca , moguće je videti 9% više njegove površine
Mesec je oduvek privlačio pažnju naučnika , a pogotovo njegova „ suprotna strana “ koja se ne vidi sa Zemlje . Ipak , zahvaljujući libraciji , moguće je s vremena na vreme uočiti deliće te „ suprotne strane “ - hemisfere koja nam je sakrivena .
|
Tokom noći kada je ova fotografija napravljena , Mesečev jugoistočni deo se nagnuo ka Zemlji , pa je omogućio da se vidi delić „ suprotne strane “ Meseca , kao i mnoge crte koje se inače ne vide . S obzirom da je Mesec uvek okrenut istom stranom , moguće je pomisliti da Mesec ne rotira . Mesecu je potrebno isto vreme da se jednom okrene oko svoje ose , koliko mu je potrebno i da kompletno obiđe Zemlju : 27, 3 dana . Ova naizgled neverovatna slučajnost , poznata kao sinhrona rotacija je , u stvari , česta među velikim satelitima u našem solarnom sistemu . |
S obzirom da je Mesec uvek okrenut istom stranom , moguće je pomisliti da Mesec ne rotira . Mesecu je potrebno isto vreme da se jednom okrene oko svoje ose , koliko mu je potrebno i da kompletno obiđe Zemlju : 27, 3 dana . Ova naizgled neverovatna slučajnost , poznata kao sinhrona rotacija je , u stvari , česta među velikim satelitima u našem solarnom sistemu .
Do ovoga je došlo zahvaljujući „ trenju plime “. Kada je nastao , Mesec je bio mnogo bliži Zemlji . Ta blizina je izazivala jake plime na oba svemirska tela . Mesec je podizao plime u Zemljinim okeanima , ali je i gravitacija Zemlje napravila distorziju u unutrašnjosti Meseca . Vremenom je taj „ rat plima “ usporio Mesečevu rotaciju sve dok se nije poklopila sa periodom koji mu je potreban da napravi svoju orbitu . Iako je tačno da uvek gledamo u istu stranu Meseca , ipak je ponekad moguće videti više od polovine ( do 59%) njegove površine zahvaljujući libraciji . Tih dodatnih devet procenata potiču od tri vrste libracije koje deluju zajedno . Najznačajnija je libracija u dužinu , koja omogućava da vidimo malo više pejsaža oko istočne i zapadne Mesečeve ivice . Do ove libracije dolazi zbog toga što Mesečeva orbita ima oblik elipse a ne kruga . To čini da nam Mesec nekad bude bliži , a varira i njegova orbitalna brzina . Ipak se to sve izjednačava tako da Mesec okonča jednu orbitalnu putanju za isto vreme koje je potrebno da se jednom obrne oko svoje ose .
Mesec održava konstantnu stopu okretanja čak iako ubrzava i usporava dok kruži oko Zemlje . Tako se dešava da ponekad njegova orbitalna brzina pretekne njegovu rotaciju pa vidimo malo veći deo zapadnog kraja .
Druga vrsta libracije je libracija u širinu , koja izaziva svojevrsno klimanje Meseca gore - dole , koje otkriva više delova polarnih regiona Meseca . Mesečeva polarna osa je nagnuta za skoro sedam stepeni u odnosu na ravan orbite oko Zemlje . Tako , nakon svake polovine orbite , vidimo malo više severnog pola kada se nagne ka nama ; a posle druge polovine , vidimo nešto veći deo južnog pola .
|
Dva pogleda na Mare Crisium prikazuju razliku u pejzažu , na šta utiče nepovoljna ( levo ) i povoljna libracija ( desno ). |
Treća i najmanje važna je posmatračka libracija . Dok se Mesec podiže na istoku , nalazite se na jednoj strani naše planete , a kada zađe ka zapadu , Zemljina rotacija vas je prenela na drugu stranu . Ova promena položaja od oko 9500 km za posmatrače iz Amerike i Evrope proizvodi blagi efekat paralakse koji dodaje još oko jedan stepen libracije u dužinu .
Najveća nagrada koja proističe iz libracije je mogućnost osmatranja basena Orientale . To je najsvežiji i najbolje očuvani basen , prečnika 960 km sa tri planinska venca . Leži tik ispod jugozapadne ivice Meseca i može se ugledati samo kada je libracija veoma povoljna . Do tih situacija dolazi u maju i krajem juna .
I mnoge druge odlike Meseca se mogu primetiti ako se pažljivo koriste libracije . Jedan od načina da se prati Mesec uz pomoć libracija pruža program za računar po imenu Lunar Calculator , Alistera Liga , koji se može naći na adresi www3.telus.net/public/aling/lunarcal/lunarcal . htm . Izuzetno je koristan i besplatni program Virtual Moon Atlas koji se može naći na adresi www.astrosurf.com/avl .
|