SEIZMIKA
Pripremio: Branka Jakšić
Uskoro nova seizmička karta
Umereno trusna Srbija Nekoliko zemljotresa koji su od početka godine uznemirili građane Srbije podstakli su na pitanje : da li smo u eri pojačane seizmološke aktivnosti i da li će biti novih udara ? Najviše se zatreslo podno Jelice , kod Čačka , gde je u epicentru izmereno 5,4 stepena . Registrovani su i potrese jačine oko 5 stepeni Rihterove skale u regionu Kikinde , Barajeva , Kosovske Mitrovice .
Dr Slavica Radovanović , direktor Seizmološkog zavoda Srbije , navodi da se naša zemlja nalazi u zoni umerene seizmičke aktivnosti - najjači zemljotresi mogu biti od 5 do 6 jedinica Rihterove skale , što znači da ne mogu da sruše zgradu već da je , eventualno , učine neupotrebljivom za život .
Prostor umerene seizmičke aktivnosti podrazumeva zemljotrese magnitude 5,7 do 5,9 stepeni Rihtera , odnosno jačine na površini do 8 stepeni Merkalijeve skale . Ovo nisu rušilački zemljotresi i od njih se štiti dobrom gradnjom objekata .
Srbija će uvek imati zemljotrese , ali gde će se dogoditi ?
- Za pouzdan odgovor treba vremena . Ranije nismo imali odgovarajuću opremu tako da tek sada detaljno osmatramo seizmičnost u našoj zemlji , što podrazumeva i registrovanje i lociranje slabih , gotovo neosetnih zemljotresa . Određena saznanja o tome treba što pre prikupiti da bismo imali potpuniju procenu budućih dešavanja - kaže dr Radovanović .
Dosadašnja saznanja upućuju da su najtrusnija područja Kosovo i Metohija i Vranjska kotlina . Umerena pomeranja mogu se očekivati u centralnoj Srbiji dok se najslabiji i najređi potresi očekuju u istočnoj Srbiji i Vojvodini . Beograd nije epicentralno žarište i potresi koji se osećaju u glavnom gradu su pomeranja tla nastala podsticajima iz okolnih žarišta kao što su Maljen , Rudnik , Lazarevac ...
Kada se govori o Beogradu , mislimo na grad bez prigradskih naselja . U široj okolini postoje lokalna žarišta , a jedno od takvih je kod Barajeva … Poslednjih godina , zahvaljujući stranim donacijama i izdvajanjima iz državnog budžeta , sistem merenja i praćenja seizmičkih zbivanja u Srbiji značajno je obnovljen . Sada smo uz Grčku i Rumuniju jedna od najbolje opremljenih seizmoloških službi na Balkanu .
U svetu se stalno dešavaju brojni jaki zemljotresi . Pojedini prostori se smiruju a drugi aktiviraju u beskonačnom lancu javljanja zemljotresa pa je zato uvek aktuelno pitanje : mogu li se zemljotresi predvideti , obzirom da ima stručnjaka koji daju prognoze za neke lokacije u svetu ? Dr Radovanović navodi da pouzdanih pronoza nema . U ovom trenutku moguće je govoriti samo o povećanoj mogućnosti da se u nekom prostoru zemljotres desi za nekoliko godina .
Branka Jakšić
|