BAŠTINA KINE
KONFUCIJE U SRBIJI
Institut „Konfucije“, vrhunski kulturni i jezički kineski centar, otvoren nedavno na beogradskom Filološkom fakultetu, omogućiće, od početka novembra, građanima Srbije da se upoznaju sa tradicijom i vrednostima najmnogoljudnije nacije na svetu.
|
Docent dr Radosav Pušić, predsednik Instituta
" Konfucije " u Beogradu.
|
Koji je jezik, posle engleskog i španskog, najviše u upotrebi u SAD ? Naravno, kineski ! Nakon ovog i niza sličnih podataka, uz čudesni ekonomski procvat, nikoga ne treba da čudi odluka kineskih vlasti koje su u 11. petogodišnjem planu (2006-2011.) usvojile strategiju po kojoj "treba aktivno istražiti kulturno tržište i promovisati sopstvenu kulturu u svetu".
Kina je od 2004. godine počela da osniva konfucijanske centre širom sveta. Prvi je otvoren u Seulu da bi potom, mahom u saradnji sa obrazovnim centrima zemlje domaćina, bilo potpisano 80 sporazuma o osnivanju, od kojih je poslednji beogradski Institut " Konfucije ".
Institut koji je za sada smešten u okviru Filološkog fakulteta u Beogradu, sa predsednikom docentom dr Radosavom Pušićem na čelu, organizovaće niz predavanja iz bogate kineske kulturne baštine. Pokrivaće brojne oblasti poput filozofije, religije, arhitekture, filma, borilačkih veština i kuhinje. U planu su kursevi slikarstva, kaligrafije i tajđija, a prvi korak biće besplatni kursevi kineskog jezika za novinare, najavio je dr Pušić.
- Institut bi trebalo da bude pandan institutima "Servantes", "Gete" ili Britanskom savetu. Ideja je da se, preko imena starog filozofa Konfucija, na neki način kao simbol te drevnosti i civilizacijske mudrosti, kineska kultura i sve ono što je vredno u civilizacijskom sklopu Kine, ponudi drugim kulturama i zemljama. Beogradski Institut povezao se u tom cilju sa Nanđing Univerzitetom, jednim od nastarijih u Kini.
U nizu predrasuda koje postoje kod nas o Kini, jedna od najvećih jeste da nešto znamo o toj zemlji. A mahom vrlo malo ili gotovo ništa ne znamo, kaže dr Pušić.
|
Dr Radosav Pušić autor je knjige " Podnebesko carstvo ", prve knjige u ediciji " Put svile " koju je pokrenula izdavačka kuća „ Čigoja “. U njoj su prikupljena svedočenja, u rasponu od nekoliko vekova, od grofa Save Vladisavljevića, čuvenog ruskog diplomate koji je povukao granicu između Rusije i Kine, do raznih srpskih avanturista, lekara ili dobrovoljaca iz Prvog svetskog rata koji su nekada posetili ovu moćnu zemlju.
- Gotovo svako od njih ostao je pod utiskom snage i veličine kulture koja vekovima traje. Njihova svedočenja mahom su vezana za haotične periode, kada se Kina suočavala sa tuđinskim okupacijama. I pored toga oni su osetili da se radi o civilizaciji i narodu koji zaslužuje našu pažnju. Kako onda tako i danas. |
- Od 1974. kada je profesor Dejan Radić učio prve studente kineskom jeziku, preko 1985. godine kada je zvanično formirana Grupa za kineski, do danas, na beogradskom Filološkom fakultetu diplomiralo je 120 studenata. Još oko 350 su prošli kroz jednu, dve ili tri godine studija, a da nisu diplomirali. U kontaktu sam sa mnogima i velika većina želi da se preseli u Kinu. Sasvim razumljivo kada se sastavi potreba mladog čoveka da se ostvari i kineski ekonomski bum. Svi su proveli duže ili kraće vreme u Kini i nema nijednog studenta koji se vratio sa lošim utiskom. Uostalom sama odluka da studirate kineski podrazumeva da ste na neki način vezani za tu civilizaciju i kulturu.
Dr Pušić kaže da bi idealno bilo da Institut Konfucije što veći broj ljudi upozna sa kineskom civilizacijom i zemljom i da predstavlja most saradnje sa Srbijom. Kontakt sa Institutom može se ostvariti E - mailom: institutkonfucije@fil.bg.ac.yu ili telefonom 011/3284 595
U skladu sa izrekom kineskih mudraca da se put od hiljadu milja započinje malim korakom, u Institutu svi zainteresovani mogu da nauče, na nekom od narednih kurseva, 3.500 do 5.000 kineskih znakova sa kojima mogu lako da se sporazumevaju sa Kinezima, ili da bez problema čitaju njihove novine.
|