MEDICINA Pripremila: Gordana Tomljenović
Ultrazvučna dijagnostika
Neškodljiva, laka za primenu, velikih mogućnosti
Mogućnost primene bez instaliranja ili adaptiranja prostora, uz minimalne tehničke uslove, čini da dijagnostika ultrazvukom može da ide u susret i teškom bolesniku – u šok sobu, u stan, na teren, ističe profesor dr med. sci. Ljubomir Lišanin, doajen ultrazvučne dijagnostike u nas
|
Prof dr med. sci. Ljubomir Lišanin |
Tehnologija koja uz pomoć visokofrekventnog zvuka – takozvanog ultrazvuka – daje slike telesnih organa i mnogih njihovih funkcija na kompjuterskom ekranu, jedno je od najznačajnijih sredstava savremene dijagnostike, pre svega zahvaljujući svojim velikim mogućnostima, lakoj primenjivosti i neškodljivosti i relativno niskoj ceni.
Početak primene ove tehnologije u medicini zabeležen je ubrzo posle Drugog svetskog rata. Spočetka male mogućnosti nove tehnike ipak su bile od velike koristi u nekim medicinskim granama kao što su kardiologija, oftalmologija, opstetricija i druge. Za pregled fetusa u majčinoj utrobi, na primer, bili su dragoceni i minimalni podaci (veličina lobanje je bila dovoljna za određivanje starosti ploda i otkrivanje nekih anomalija). Zahvaljujući tome, nova tehnika se postepeno usavršava i postaje primenjiva i vrlo korisna i drugim granama medicine, postepeno ulazeći u sve širu primenu.
Jedno od najznačajnijih poboljšanja ultrazvučne tehnike datira iz sredine sedamdesetih godina prošlog veka, kad se pojavljuje takozvana siva skala. Tada je, naime, omogućeno registrovanje i najmanjih odjeka, različitim nijansama sivog u srazmeri sa njihovom jačinom, isprva samo u osam nijansi, pa potom u 16, 32, 64, 128 i više, sve do granice mogućnosti ljudskog oka. Time su stvorene mogućnosti za veoma detaljno i nijansirano prikazivanje struktura unutrašnjih organa i promena u njima, što je znatno povećalo vrednosti ove dijagnostičke metode i obezbedilo joj širu primenu u medicinskoj praksi. Od tog vremena svuda u svetu, pa i u našoj zemlji, započinje era ultrazvuka u mnogim granama medicine, postepeno, sa sve većim znanjima i iskustvom, u sve više oblasti.
Real time tehnika
Dr med. sci. Ljubomir Lišanin, redovni profesor radiologije u Vojnomedicinskoj akademiji, spada u red prvih stručnjaka koji počinju sa primenom ultrazvuka u onim oblastima medicine kojima se bave. Danas jedan od doajena ultrazvučne dijagnostike u nas i učitelj mnogih generacija lekara, profesor Lišanin, dalje nas upoznajući sa prelomnim trenucima razvoja ultrazvučne dijagnostike, izdvaja prvu polovinu osamdesetih godina kao vreme u kome se pojavljuje takozvana real time tehnika.
Do tada se slika jednog preseka organa dobijala jednim potezom sonde rukom, a nova tehnika je omogućila automatsko pomeranje ultrazvučnog snopa i nastanak slika brzinom od 30 do 40 u sekundi, čime je postignut efekt žive slike – mogućnost neposrednog posmatranja uživo, uključujući i pokrete organa. Ta inovacija je, prema rečima profesora Lišanina, veoma poboljšala dijagnostičke rezultate i ubrzala preglede, presudno doprinevši naglom unapređivanju i širenju ove metode.
Dijagnostika ultrazvukom je u to vreme već toliko napredovala da je, i pored već razvijene kompjuterizovane tomografije (KT) i već novonastale magnetne rezonancije (MR), ne samo izdržala njihovu vanredno oštru konkurenciju već i nastavila sa širenjem svoje primene. Profesor Lišanin napominje da su, sa uvećavanjem iskustava u medicinskoj praksi, sve pomenute metode stekle svoje značajno mesto u dijagnostici. Zahvaljujući različitim dijagnostičkim mogućnostima koje proizlaze iz različitih fizičkih principa na osnovu kojih nastaju slike koje se dobijaju njihovom primenom, ove metode su jedna drugoj konkurisale, ali su se i dopunjavala. Budući da se svaka od njih i dalje ubrzano razvija, međusobni odnos u primeni ultrazvuka, kompjuterizovane tomografije i magnetne rezonancije će se, prema oceni našeg stručnjaka, i ubuduće preispitivati i menjati.
Mogućnost grafičkog prikaza pokreta organa (takozvani M-mode) i njihova precizna analiza, takođe je, u međuvremenu, donela izvanredne koristi, naročito kardiologiji. Ubrzo zatim, tehnika takozvane dopler sonografije omogućila je registrovanje i analizu protoka krvi, beleženjem brzine i načina kretanja eritrocita u pojedinim delovima srca i krvnih sudova, kao i analizu kvaliteta krvnog toka, njegove poremećaje i otkrivanje uzroka tih poremećaja. Daljim usavršavanjem, a naročito pojavom mogućnosti da se brzina i pravac krvnog toka prikažu bojama - takozvana color dopler sonografija -dijagnostičke mogućnosti metode višestruko su povećane a pregledi olakšani, ubrzani, bivajući sve šire primenjivi i izuzetno korisni u gotovo svim oblastima medicinske dijagnostike. Takve podatke o kvalitetu, količini i drugim osobinama krvne cirkulacije, osim color dopler sonografije danas ne može da pruži ni jedna postojeća dijagnostička metoda.
Interventni ultrazvuk
|
Godišnjica škole ultrazvuka
Upravo ove godine obeležen je svojevrsni jubilej ultrazvučne dijagnostike u Srbiji – 20. godišnjica Škole ultrazvuka, koju je osmislilo i organizovalo Udruženje za primenu ultrazvuka u medicini, a čiji su članovi i predavači najznačajniji stručnjaci iz različitih oblasti medicine, iz cele zemlje.
Više od dve decenije to je bio u nas jedini način edukacije lekara za dijagnostiku ultrazvukom. Reč je o sedmodnevnoj školi ultrazvuka, tradicionalno smeštenoj u Šumaricama, u Kragujevcu, koja podrazumeva celodnevnu nastavu i potpunu posvećenost polaznika nastavi, pri čemu praktična nastava mora da bude dovršena u nekom od referentnih kliničkih centara. Većina lekara koji se danas u Srbiji bave ultrazvučnom dijagnostikom prošli su kroz tu teorijsku školu koja, kako naglašava profesor Lišanin, za kvalitetan rad lekara zahteva i njegovu praktičnu obuku.
Profesor dr Ljubomir Lišanin, zajedno sa koleginicom gastroenterologom, danas u toj školi vodi kurs ultrazvučnog pregleda abdomena. |
Činjenica da još precizniji prikaz finih detalja može da se postigne povećanjem frekvencije ultrazvuka (10 – 20 MHz), ali da to donosi i slabljenje njegove prodornosti kroz tkivo, dovela je do potrebe da se stvore posebne sonde sa kratkim dometom u dubinu, ali sa velikom preciznošću slike. Tako je, kako objašnjava profesor Lišanin, nastala sonografija površnih organa, zatim intraoperativna sonografija i, u novije vreme, sa razvojem sondi za uvođenje u unutrašnje organe i kanale, takozvana endosonografija. Za razliku od endoskopije, koja „vidi“ samo površinu organa, endosonografija je omogućila prodor u zidove organa, prikaz i analizu strukture promena na njihovim zidu, pa čak i pregled susednih organa (na primer, rektalni pregled prostate, ili vaginalni pregled materice i adneksa). U novije vreme, stvorena je mogućnost endosonografije srca i krvnih sudova sondama koje se dovode do mesta samih patoloških promena i omogućuju analizu njihove prirode, dubine, strukture (na primer, analizu plaka u koronarnim arterijama), što obezbeđuje znatno bolji izbor načina lečenja. Najzad, najnovija pojava mogućnosti trodimenzionalnog prikaza nekog organa, odnosno njegovog posmatranja sa svih strana, već je pokazala velike koristi u poimanju oblika i vrste poremećaja, naročito u opstetriciji.
Paralelno sa navedenim najznačajnijim fazama razvoja dijagnostike ultrazvukom, postepeno se razvijala i jedna sasvim drugačija, agresivnija ali takođe veoma korisna oblast – takozvani interventni ultrazvuk. Za razliku od dosad pomenutih tehnika koje pripadaju neinvazivnoj ili neagresivnoj medicinskoj dijagnostici, ovog puta je reč o agresivnijem pristupu - takozvane vođene biopsije i dijagnostičke punkcije (instrumenti se „vode“ do ciljanog mesta biopsije ili punkcije uz pomoć ultrazvuka) omogućavaju dobijanje direktnih uzoraka tkiva ili tečnosti i iz onih delova tela koji su dosad bili dostupni samo uz pomoć hirurgije. Njihovom analizom pribavljaju se direktni podaci o prirodi patoloških procesa, a dodatnim postupcima – evakuacijom, drenažom, širenjem ili suženjem kanala – često dolazi i do poboljšanja ili izlečenja.
Danas, kad postoji širok izbor dijagnostičkih metoda, naglašava profesor Lišanin, samo precizno i savršeno poznavanje njihovih mogućnosti i ograničenja u svakom pojedinačnom slučaju omogućava i njihovu racionalnu primenu, a to znači dobijanje što više podataka za konačnu dijagnozu, uz što manje izlaganje pacijenta neugodnostima i, naravno, manje troškove. Zato se može reći da je, u mnogim slučajevima, ultrazvuk pogodan za primenu u početnoj fazi ispitivanja, kao prvi pregled, kao i u svim slučajevima gde je čestim ultrazvučnim pregledima potrebno praćenje razvoja bolesti i toka lečenja, budući da je ta tehnika potpuno neškodljiva i može se ponavljati onoliko puta koliko je medicinski opravdano.
G.T. |