NAUKA I ŽIVOT
Pametne tkanine
Ted Starner
Čovek koji je ovom tkaninom posebno impresioniran, zove se Ted Starner i radi na Institutu za tehnologiju u Atlanti. On već 10 godina nosi kompjuter u obliku ranca, naočari koje su u stvari monitor a na ruci ima tastaturu sa 12 funkcija i to u obliku široke narukvice za nadlakticu! On kaže: “ Pametna tkanina daje mogućnost interakcije sa kompjuterom i to na način koji pojedincu treba i odgovara u svakodnevnom životu!” |
Zamislite da imate tašnicu koja vas upozorava da ste zaboravili novčanik ili kišobran i da tu tašnicu kasnije možete da upotrebite kao maramu koja očitava, uzgred, nivo zagađenosti vazduha u gradu! A šta mislite o jednostavnoj spravici na zidu, koja zasvetli istog trenutka kad neko pokuša da se ubaci na vašu bežičnu internet liniju?!
Zahvaljujući sistemu kompjuterizovane tkanine koja je napravljena na Institutu za tehnologiju u Masačusetu, sve ove i neke bizarnije mogućnosti, će uskoro činiti našu svakodnevnicu. Svaki komad ove tkanine ima mikroprocesor i memoriju a potom i radio odašiljač, senzor, mikrofon ili baterije sa malim ekranom. Kombinacijom više ovakvih komada može se dobiti i različit oblik i različita namena - kažu autori A.Kejbl, G.Nanda i M.Bouv.
Donja strana tkanine je premazana nepropusnom smolom da bi se obezbedila otpornost i na vodu i na vlagu. Potom je premazana tankim slojem pene i na kraju spojena sa odgovarajućom tekstilom. Ono što impresionira je mogućnost kombinovanja sa čitavim nizom drugih uređaja kao što je “bluetooth” ili procesor računara.
Spajanje različitih komada se izvodi uz pomoć “Velkro” tehnologije da bi se izbegli i fizički i električni kontakti. Delovi tkanine imaju osnovne oblike kvadrata i trougla pa se time daje na volji vlasniku da sledi modu, sopsveni dizajn ili tuđi nacrt. Predviđeni su modeli torbica, kaiševa, marama ili zavesa! Istraživači na polju ekspanzivne kompjuterske tehnologije su već smislili jakne i kapute sa senzorima, ali oni još uvek ne mogu da se koriste za više namena. Tašnica koja opominje vlasnika da je nešto zaboravio opremljena je radio antenom i prijemnikom.Ova jedinica je programirana da sluša signale radio frekfencije za identifikaciju (RFID) kojom su obeležene stvari u torbici, kao što je mobilni telefon, ključevi, novčanik...Zatim počinje očitavanje kodova kojim su stvari u torbici obeležene. Modul reaguje sintetizovanim glasom u slučaju da sve stvari nisu na broju: “Mobilni-da, novčanik-da, ključevi-ne!”
Autori se ovde nisu zaustavili jer već planiraju da sistem bude još bolji ili pametniji. Trenutno rade na tome da sistemu dodaju “bluetooth” i da ugrade čip koji će omogućiti da se preko njega sa mreže automatski skida vremenska prognoza. Tada bi vam se pametna tkanina obraćala samo u slučaju da ste zaboravili kišobran ili da već pada kiša! Ovo otvara praktično beskrajne mogućnosti pa autori ističu da će vlasnici pametne tkanine moći da poruče i sa mreže skinu sve što im treba, kao što se danas skida melodija za zvono mobilnog telefona!
SŽ
|