MEDICINA
Pripremio:Vladimir Jovanović
Novi metod ranog otkrivanja tumora kože
Mikroskopom do korena melanoma
Upotrebom savremenog mikroskopa MoleMax II, doktor Dejan Nikolić je znatno unapredio rad na ranom otkrivanju težih oboljenja kože i na njihovom uspešnom lečenju
Godišnji Kongres američkih onkologa okupio je ove godine više od 27.000 stručnjaka), uključujući brojne delegacije iz sveta. Ovom skupu prisustvovao je i doktor Dejan Nikolić iz KBC-a Bežanijska kosa. Uvaženi stručnjak, koji na lečenju tumora kože, radi sa Mole-Max II digitalnim epiluminiscentnim mikroskopom, jedinim te vrste na Balkanu, pregledao je za poslednje četiri godine više od 5000 pacijenata. Digitalna epiluminiscentna mikroskopija je nova tehnologija koja unapređuje kliničku vizualizaciju i pruža detaljnije sagledavanje epidermalnih i površnih dermalnih anatomskih struktura pigmentnih kožnih lezija. Mole-Max II sistem, kombinuje mikroskop koji je lak za upotrebu sa odličnim optičkim kvalitetom i modernom kompjuterskom tehnologijom sa ogromnim mogućnostima za čuvanje podataka i lakim pretraživanjima i može se prilagoditi za konekciju sa makroimidž kamerom kao i digitalnom kamerom.
Ovim aparatom praktično mogu da se vide promene koje se nalaze između epiderma i derma, gde se nalaze melanocitne ćelije koje učestvuju u razvoju malignih tumora kože. Mikroskop uveličava 30 puta tako da mogu da se vide promene koje se nalaze 0,4 mm ispod kože. U memoriji samog aparata nalazi se 12.000 fotografija. Njihovim poređenjem sa slikom pacijenta koga pregledate moguće je utvrditi da li je reč o benignoj ili malignoj promeni na koži.
Melanomoskopija i dijaspora
Definicija i vrste melanoma
Melanom, tumor kože, je najzloćudniji opšti tumor pošto najbrže dospeva do metastaze. Posebno za vreme letnjih vrućina treba imati na umu da sunce nije bezopasno i da u njegovom spektru zračenja ima faktora koji mogu pokrenuti mutacije u koži i izazvati promene poput melanoma.
Inače, melanom nastaje malignom promenom melanocita. Više od 90% melanocita nastaje u koži, a manji postotak je u oku. Zanimljivo je da se u, otprilike 4%, ne može otkriti. Smatra se da je i tada skriv en negde u koži ili negde u unutrašnjim organima. Kod muškaraca melanom se najčešće javlja na grudima, a kod žena na nogama.
Na osnovu mikroskopskog nalaza i izgleda, razlikujemo 4 oblika melanoma:
- melanom koji se širi po površini. Čini oko 70% svih melanoma, a nastaje iz prethodno postojećih nevusa (mladeža). U početku se širi sporo, da bi se kasnije naglo počeo širiti i okomito duboko u slojeve kože i potkožja.
- Nodularni melanom ne nastaje iz prethodnih nevusa, mafignijeg je toka i odmah se počinje širiti okomito. Učestalost mu je između 15 i 30%.
- Lentigo maligni melanom (4-10%), tipično nastaje na licu i to starijih osoba.
- Akralni lentogo melanom, nastaje na dlanovima, stopalima i sub ungvalno (palčevi), zahvata 2-8% obolelih.
|
Prilikom pregleda celokupne kože pacijenta metodom "melanomoskopije" pomoću aparata MoleMax II sa digitalnom epiluminiscentnom mikroskopijom, neophodno je napraviti razliku melanocitnih od nemelanocitnih lezija i to pre svega uočavanjem dali postoje neke od dermoskopskih karakteristika vezanih za pigmentaciju. Tek ukoliko se prepoznaju melanocitne lezije, može se napraviti razlika između benignih i malignih karakteristika posmatrane kožne promene.
Privučeni odličnom reputacijom naših lekara, u KBC Bežanijska kosa dolaze naši brojni iseljenici iz celog sveta. Zbog Mole-Max II mikroskopa na pregled dolaze i pacijenti iz Bosne, Bugarske, Makedonije i Grčke, kaže doktor Dejan Nikolić ističući prednosti koje ima ovaj medicinski aparat:
"Slike promena na koži čuvaju se automatski u memoriji kompjutera u okviru pacijentove galerije podatakai slika. Sve vreme pregleda pacijent je u aktivnoj konverzaciji sa doktorom, tako da su biopsije ili druga bolna ispitivanja, ovakvim načinom pregleda izbegnuti. Osim ručnog mikroskopa, aparat poseduje i makro video kameru sa široko ugaonim makro auto fokusom, koja služi za precizniju lokalizaciju promene na telu pacijenta. Ako lekar nije siguran o kakvoj promeni se radi zakazaće nov pregled za nedelju, dve ili mesec dana i prvobitno slikane kožne promene, kasnije ponovo snimiti, uporediti i kompjuterski obraditi u odnosu na primarnu promenu i na taj način pratiti klinički tok sumnjivih kožnih lezija.
Zahvaljujući telekonsalting podršci, svi nejasni slučajevi (promena ili kompletna istorija pacijenta) se mogu putem modema slati u svetski referentne kliničke centre na dalju obradu podataka, sa obaveznom povratnom informacijom navedenog slučaja."
Simptomi i statistika
Doktora Nikolića zatekli smo sa kolegom dr Miroslavom Granićem kogaje u šali ubeđivao da mu "prepusti" brigu o mladežu na levoj podlaktici. Sa šale se prešlo na zbilju i iz njihovog razgovora smo saznali da se u Srbiji i Crnoj Gori godišnje otkrije oko 10.000 nemelanotičnih slučajeva tumora kože, kao i 400 do 450 melanoma. Lekarska praksa pokazuje da odrasla osoba tokom života ima 20-ak promena na koži - mladeža, papiloma, bezazlenih kožnih izraštaja, istakao je dr Granić:
"Suština je da svaki tamno prebojeni mladež treba osmotriti barem jednom mesečno. Naravno, postoje nedostupne regije tela, kao što su leđa, zadnja strana vrata... i neko od bližnjih treba da obrati pažnju da li na njima dolazi do promena. Američka dermatološka akademija ustanovila je takozvane ABCDE kriterijume i to:
- A-asimetry - asimetrija kožne promene.
- B-border - nazubljena, neravna ivica kožne promene.
- C-color - boja kožne promene (šarenilo i plava boja ukazuju na malignitet, dok bela, siva i crvena boja ukazuju na fokalna polja parcijalne regresije). D-diameter - svaka kožna promena veća od 6mm zaslužuje dužnu pažnju.
- E-enlargement - naglo uvećanje kožne promene, naročito preko 1,5 cm je znak za 'alarm' bez obzira na boju i ivice.
Tu je i metod Glazgovskih 7 karakterističnih znakova:
- Promena veličine
- Promena oblika
- Promena boje
- Inflamacija
- Krvavljenje ili stvaranje krusti
- Promene u senzibiiitetu
- Prečnik veći od 7 mm
Ako jedan mladež ima zastupljene sve ove elemente, postoji sumnja da se menja možda prema melanomu i pacijent treba da se obrati lekaru" -ukazao je dr Miroslav Granić.
Vladimir Jovanović
|